פרטים חדשים על ההכרזה ההיסטורית של ארה״ב בעד ההתיישבות ביו״ש

דיוויד פרידמן דחף את המהלך בתקופה האחרונה. ארה"ב בדקה אם הכשרת ההתנחלויות תביא להתלקחות בעזה.

ערוץ 7 , כ"א בחשון תש"פ | עודכן: 03:32

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
צילום: הלל מאיר, TPS

ממשל טראמפ בדק עם ישראל בתחילת השבוע אם פרסום ההודעה על המדיניות האמריקנית החדשה בנושא המעמד המשפטי של ההתנחלויות עלולה להביא להתלקחות מחודשת ברצועת עזה ולהסלמה ביטחונית.

העיתונאי ברק רביד דיווח בחדשות 13 כי ישראל השיבה שאין חשש כזה ועודדה את הממשל לפרסם את ההחלטה.

מי שהיה המנוע מאחורי המהלך הוא שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן. פרידמן ניסה לקדם את שינוי המדיניות האמריקנית עוד בתקופת שר החוץ הקודם רקס טילרסון, אך זה דחה את ההצעה. כאשר שר החוץ הנוכחי, מייק פומפאו, נכנס לתפקידו העלה פרידמן את הנושא פעם נוספת וקיבל "אור ירוק".

הדיונים במשרד החוץ האמריקני בנושא המעמד המשפטי של ההתנחלויות נמשכו כשנה. הוקם צוות שבו לקחו חלק השגריר פרידמן וחמישה עורכי דין מהמחלקה המשפטית של משרד החוץ האמריקני בראשות היועצת המשפטית ג'ניפר ניוסטד, שכיום משמשת כיועצת המשפטית של פייסבוק.

על פי הדיווח של ברק רביד, לפני כחודש הציגו חברי הצוות מסמך משפטי בן ארבעים עמודים לשר החוץ פומפאו. אחרי כמה דיונים החליט פומפאו לפרסם את ההודעה ביום שלישי שעבר אולם בשל ההסלמה בעזה הוחלט לדחות את המהלך בשבוע עד להשבת הרגיעה על כנה.

בתחילת השבוע פנו פרידמן ובכירים אמריקנים נוספים ללשכת ראש הממשלה, עידכנו כי ההודעה על ההתנחלויות צפויה השבוע וביקשו לדעת האם פרסום ההודעה בעיתוי הזה לא עלול לגרום להסלמה ביטחונית – במיוחד ברצועת עזה. יועצי נתניהו השיבו שאין כל חשש ביטחוני כזה ולכן ניתן לפרסם את ההודעה.