למרות המחאה: חפציו של היטלר למכירה

כובע הצילינדר של הצורר ושמלת הערב של זוגתו יוצעו במכירה פומבית במינכן. המחירים בין אלפים בודדים לעשרות אלפי אירו עבור כל פריט.

ערוץ 7 , כ"ב בחשון תש"פ

היטלר במכוניתו
היטלר במכוניתו
צילום: רויטרס

בית המכירות הפומביות הגדול, ״הרמאן היסטוריקה״ יקיים היום מרתון מכירות פומביות בעיר מינכן זאת חרף המחאה גדולה.

במכירה יהיה אפשר למצוא כובע צילינדר של אדולף היטלר, שמלת ערב של זוגתו אווה בראון, קופסה לסיגריות של הרמן גרינג, מהדורה מפוארת של ״מיין קאמפף״, צילומים ממוסגרים עם הקדשות אישיות לבכירי המפלגה הנאצית, מכתבים ומסמכים אישיים של ראשי הרייך השלישי ובני משפחותיהם.

בחדשות 12 דווח כי מגבעת שהיטלר חבש בסביבות מארס 1933 כשהתמנה לקנצלר של הרייך תוצג גם למכירה. מחירה ההתחלתי של המגבעת – 12 אלף וחצי אירו, והיא תימכר למרבה במחיר‎. בין הפריטים נמצאים גם אותות צבאיים, מתנות מהיטלר, דגלי אס.אס, שלט רחוב עם שמו של היטלר מימי המלחמה, קסדות ופגיונות מעוצבים.

עוד נאמר בדיווח כי המחירים נעים בין אלפים בודדים לעשרות אלפי אירו עבור כל פריט, ואנשים מכל רחבי העולם כבר הגישו הצעות במקום או דרך האינטרנט. "פגיון פיהרר" נדיר של האס.אס יכול להגיע למחיר של 5,000 ו-6,000 אירו אם הוא במצב 'כמו חדש', ופריט סטנדרטי כמו סכין של הנוער ההיטלראי יעלה בערך 200 אירו.

יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, קרא בימים האחרונים למנהלי בית המכירות לבטל את המכירה הפומבית המבישה. "מכירה פומבית של חפצים אישיים של המנהיגים הנאציים הידועים לשמצה אינה רק פגם מוסרי בהיבט ההיסטורי. יש בה כדי לעודד פשעי שנאה גם בהווה שבו האנטישמיות מרימה ראש וההתנכלויות האלימות נגד יהודים באירופה בכלל ובגרמניה בפרט – גוברות מחודש לחודש ומאיימות – שוב, על המרקם החברתי ואף על הקיום הפיזי של אזרחי אירופה".

בית המכירות הפומביות, ברנרד פאכר, דחה את דרישתו של הרב מרגולין.