ההסתדרות תציל את ''הבימה''?

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: נעמיד לרשות "הבימה" הלוואה בסך 2.5 מיליון ש''ח. בלתי נתפס שהתאטרון הלאומי על סף סגירה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תש"פ

 הבימה
הבימה
צילום: Miriam Alstre/FLASH90

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד נפגש עם מנכ"לית תאטרון "הבימה" אודליה פרידמן, ועם נציגי עובדי התאטרון הלאומי, בעקבות המשבר העמוק וסכנת הסגירה המרחפת מעל התאטרון.

יו"ר ההסתדרות שמע ממקור ראשון על הבעיות שעומדות על הפרק, והחליט להעמיד לרשות התאטרון הלאומי, באופן מידי, הלוואה בסך 2.5 מיליון שקל, מהקרן למפעלים במצוקה של ההסתדרות.

הכספים מיועדים לתשלום משכורות כל עובדי התאטרון, כולל השחקנים שאינם מאוגדים בהסתדרות.

ההסתדרות קוראת למדינה, למשרד האוצר, לשרת התרבות והספורט מירי רגב, ולכל הגורמים הנוגעים בדבר, להירתם באופן מידי ולהקצות את המשאבים הנדרשים להצלת התאטרון הלאומי של ישראל.

בתחילת השבוע אישרה ההסתדרות סכסוך עבודה לעובדי התאטרון בסקטור הטכני ובמינהלה, אשר מאוגדים בהסתדרות. זאת, במקביל לסכסוך עבודה שהכריזו השחקנים. מדובר על כ-200 עובדים בתפקידים שונים: עובדי במה, אביזרים, מאפרות, סדרנים, עובדי תוארה וסאונד, עובדי מכירות ועוד.

יו"ר ההסתדרות בר-דוד מסר: "בלתי נתפס שהתאטרון הלאומי של מדינת ישראל, שפועל למעלה ממאה שנה וליווה את האזרחים, את כולנו, בשנות שגשוג ובשנות שפל - הגיע למצב שהוא על סף סגירה. הגיעה העת שמדינת ישראל תדע לשמר את סמליה ולחזקם. אני לא אתן יד לכך שהתאטרון הלאומי, שאחראי על פאר היצירה במאה שנות אמנות - ייסגר במשמרת שלי. אני קורא לכל הצדדים הרלוונטיים לגלות אחריות ורצינות ולפתור באופן מידי את המשבר בתאטרון".

מנכ"לית "הבימה" אודליה פרידמן מסרה: "כבר 6 שנים רצופות התאטרון הלאומי 'הבימה' מסיים בכל שנה בעודף תקציבי, בפלוס, בזכות התנהלות נכונה. המאכלת הכלכלית נובעת מהחזרי קרן וריבית גבוהים מאוד שהתאטרון הלאומי נאלץ לשלם למדינה כל חודש, בגלל הלוואות שנתנה המדינה לתאטרון בעבר הרחוק, במקום מענקים.

''כל מה שנדרש כדי לפתור אחת ולתמיד את הבעיה הוא מענק מדינה בסך 20 מיליון שקל, סכום פעוט במונחים של מדינה, והסכום הזה הובטח ע"י המדינה לא פעם ולא פעמיים. אין מילים שיכולות לתאר את התודה וההערכה שלי כלפי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד. הוא עשה מעשה אצילי ומנהיגותי מן המעלה הראשונה והוכיח שכל ראשו ולבו נתונים לדאגה לעובדים ולמשפחותיהם", כך פרידמן.