סמוטריץ' לנתניהו:
הבא את דוח אדמונד לוי לאישור הממשלה

שר התחבורה פנה לראש הממשלה בבקשה לאשר באופן רשמי את הדוח שהעניק לגיטימציה משפטית להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תש"פ

הבא את דוח אדמונד לוי לאישור הממשלה-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
Photo by Yonatan Sindel/Flash90     

שר התחבורה וחבר הקבינט בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו להצביע בישיבת הממשלה הקרובה בעד אימוץ דוח השופט אדמונד לוי הקובע כי ההתיישבות היהודית ביו"ש חוקית ולגיטימית.

במכתב ששלח לנתניהו והגיע לידי ערוץ 7, מברך השר סמוטריץ' על הכרזת ארצות הברית ולפיה ההתנחלויות ביהודה ושומרון אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי.

''הצהרה זו מצטרפת כמובן לשינוי המגמה בתקופת כהונתו של הנשיא טראמפ והשגריר פרידמן שבאה לידי ביטוי בהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, בהכרה בריבונות ישראל בגולן וכעת גם בהכרזה זו", כתב שר התחבורה.

סמוטריץ' מזכיר כי בשנת 2012 הקימה ממשלת ישראל את הוועדה לבחינת מצב הבניה ביהודה ושומרון בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס אדמונד לוי ז"ל. מסקנות הוועדה פורסמו במסמך המכונה "דו"ח לוי", אשר כלל שני חלקים: הראשון ביסס את מעמדה המשפטי של ההתיישבות ופרש תשתית משפטית ובינלאומית רחבה ללגיטימציה של ההתיישבות הישראלית, והשני שרטט את קווי המתאר להסדרת ההתיישבות ולאופן הטיפול בסכסוכי מקרקעין באזור''.

לאחר הגשת הדו"ח התקיימה במזכירות הממשלה עבודת מטה להכנת הצעת מחליטים שעניינה אימוץ הדו"ח, ואולם זו טרם הובאה לממשלה עד היום.

''אבקשך להביא כבר בישיבת הממשלה הקרובה את ההחלטה על אימוץ מסקנות הדו"ח ולמנוע מצב בו הממשל האמריקאי עוקף את מדינת ישראל ביחסו להתיישבות", כתב השר סמוטריץ' לראש הממשלה נתניהו.​​