המפגינים חוסמים את צומת עזריאלי
המפגינים חוסמים את צומת עזריאליצילום: אלעד גוטמן

מאות חקלאים ובני משפחותיהם הפגינו היום (רביעי) מול הקריה בתל אביב, בעקבות החרם של הרשות הפלסטינית על סחורת בקר ישראלית.

החקלאים קראו לראש הממשלה להפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותו על מנת לעצור את החרם.

החקלאים שהגיעו בטנדרים ובמשאיות מכל הארץ נסעו בשיירה ממחלף יקום עד צומת עזריאלי, שם קיימו את המחאה.

ב 25 השנים האחרונות, על רקע הסכמי פריס, היו פתוחים מעברי הגבול לסחורות משני הצדדים. בחודשים האחרונים, בצעד חד צדדי, סגרה הרשות הפלסטינית את המעברים ולא מאפשרת מעבר סחורות ישראליות.

לעומת זאת, ישראל מאפשרת לרשות הפלסטינית להמשיך להעביר סחורות חקלאיות כרגיל ולא נוקטת באמצעים שיש ברשותה על מנת לעצור את החרם.

ענף הגידול כולל כ-600 משפחות ומשקים של חקלאים ברחבי ישראל, המעסיקים בהערכה כ-1,800 עובדים. היקף המתפרנסים מהענף הינו בהערכה מעל 2,200 משפחות שמרביתן מתגוררות בפריפריה.

יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר כי "לא יכול להיות שהמעבר פתוח רק לצד אחד. אם הם סוגרים אותנו חייבים לסגור אותם מלהעביר תוצרת. אני מצפה ממקבלי ההחלטות במדינה להטיל את כל כובד משקלם ולפתור את המשבר הזה במהרה. למגדלים שתקועים כבר חודשיים נגמר האוויר לנשימה".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, תהה "מה קרה לעקרון ההדדיות? 25 שנה היו הסכמים שהשאירו את המעברים פתוחים לחילופי סחורות. לראש הממשלה יש ארסנל כלים גדול לעצירת החרם. מסגירת המעברים למעבר פירות וירקות פלסטינים לישראל דרך איסור כניסת חומרי בניין. אני קורא לו להשתמש בהם ולפתור את המשבר לשני הצדדים".