בני גנץ:
בגלל יועז הנדל וצביקה האוזר אני לא ראש ממשלה

יו״ר כחול לבן מתח ביקורת על חבריו למפלגה וטען שלפיד מנע ממשלת אחדות ואילו הנדל והאוזר בלמו ממשלת מיעוט עם הערבים.

ערוץ 7 , כ"ב בחשון תש"פ

בגלל יועז הנדל וצביקה האוזר אני לא ראש ממשלה-ערוץ 7
בני גנץ
צילום: אלעד מלכה

יו״ר כחול לבן ח״כ בני גנץ מתח ביקורת חריפה על חברים במפלגתו - בהם גם על סגנו, יאיר לפיד.

בחדשות 12 דווח כי גנץ אמר בשיחות סגורות: "בגלל יועז (הנדל) וצביקה (האוזר) אני לא ראש ממשלה, ובגלל לפיד ירד הסיכוי לאחדות".

הנדל והאוזר הם שני חברי כנסת מסיעת תל"ם של משה (בוגי) יעלון, הסמן הימני של כחול לבן, והם אלו שמנעו מגנץ להקים ממשלת מיעוט עם תמיכה מבחוץ של המפלגות הערביות.

בימים האחרונים עמדה על הפרק אפשרות שבכחול לבן התרשמו שהיא רצינית, בעוד שליברמן חשב שמדובר בתרגיל: הוא יימנע מההצבעה, ואז יהיה לכחול לבן רוב דחוק של שני חברי כנסת.

מהדברים הללו של גנץ משתמע שהמסרים שהעבירו הנדל והאוזר שהם לא יתמכו בכך - הם למעשה הורידו את האפשרות שהוא יהיה ראש ממשלת מיעוט.

מוקדם יותר הערב (רביעי) ענה ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן גנץ שתקף אותו בחריפות וטען שנתניהו מתבצר בממשלת מעבר בניגוד לרצון העם.

"בני גנץ, אני לא אתייחס לכל הדברים המופרכים שאמרת עלי הערב וגם לכישלון שלך להקמת ממשלת אחדות. זה לא כי התעקשת לפרק את הבלוק. הרי כפי שאריה דרעי חשף אתם בעצמכם פניתם למפלגות החרדיות וניסיתם לשדל אותם בהכל כדי שיצטרפו אליכם לשלטון. היית מוכן להקים ממשלת מיעוט עם תומכי טרור שמקבלים את ההנחיות שלהם מאויבי ישראל. ולכן בוא לא נספר סיפורים", אמר נתניהו.

לדבריו, ממשלת אחדות היא הפתרון היחיד למצב הנוכחי. "דבר אחד אמרת נכון, ישראל זקוקה לממשלת אחדות. כולם רואים מול מה אנחנו עומדים היום. אנחנו במערכה מול איראן בחזיתות שונות. למען ביטחון ישראל, למען רצון העם והפיוס בעם אנחנו צריכים להקים ממשלת אחדות. יש לנו הזדמנויות היסטוריות אבל יש לנו גם אתגרים כבירים. אסור לאבד אף רגע".

"אני עונה לך בצורה הבאה: אני מוכן, ללא תנאים מוקדמים, להיכנס איתך לשיח מיידי עוד הערב כדי להקים ממשלת אחדות. אם נלך יחד - נצליח", סיכם נתניהו.

יו"ר כחול לבן הודיע מוקדם יותר לנשיא המדינה ריבלין כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה וכי הוא מתכוון להחזיר את המנדט שהוענק לו.

"גנץ אמר לנשיא כי הוא מחויב גם ב-21 הימים שנותרו להמשיך ולעשות כל מאמץ בכדי להרכיב ממשלה טובה לאזרחי ישראל. גנץ הודה לנשיא על הסיוע בתהליך וביקש להמשיך ולהיעזר בו גם בהמשך הדרך", נמסר מטעם כחול לבן.

בכך נפתח פרק 21 הימים בהם נמצא המנדט להרכבת הממשלה בידי הכנסת ואם יגוייס רוב של 61 תומכים עבור מועמד מסויים, יינתן לו פרק זמן של 14 ימים להרכיב קואליציה.

גנץ נשא דברים לאחר החזרת המנדט ותקף בחריפות את ראש הממשלה נתניהו. "נתקלנו בבלוק של מי שמשרתים אינטרסים של אדם אחד. אין לשום ראש ממשלה זכות לומר לאזרחים שהאינטרס שלו עולים על האינטרס הציבורי".

"קיבלתי מראש המפלגה שהפסיד הקנטות, גידופים וסרטונים ילדותיים. יש פה התבצרות בממשלת מעבר בניגוד לרצון העם", טען.

לדברי יו"ר כחול לבן, "הייתי נכון לפשרות. אני פונה לנתניהו - ישראל חשובה מכל גדר הפרדה פוליטית. קמפיין ההסתה שאתה מוביל הביא לתוצאות איומות בעבר. גם לסבלנות שלנו מול זריעת השנאה יש גבול".