נסגר התיק נגד המאבטח שירה למוות במתפרע בכפר קאסם

מוחמד טאהא התפרע בכפר קאסם, התקרב לתחנת המשטרה ויידה אבנים לעבר המאבטח שביצע ירי. הפרקליטות קיבלה את טענת המאבטח שחש סכנה לחייו

ערוץ 7 , כ"ג בחשון תש"פ

נסגר התיק נגד המאבטח שירה למוות במתפרע בכפר קאסם-ערוץ 7
ארכיון
צילום: רויטרס

הפרקליטות החליטה לסגור את התיק נגד המאבטח שהיה חשוד בגרימת מותו של מוחמד טאהא באירוע תקיפת תחנת המשטרה בכפר קאסם ביוני 2017.

בעקבות מעצר חשוד שביצעה המשטרה בכפר קאסם, בסביבות השעה 23:30, התאספו עשרות מתפרעים והחלו להתקדם לעבר תחנת המשטרה שנמצאת במרחב העירוני של כפר קאסם.

בשלב זה המשטרה הורתה לכלל הכוחות להתאסף מחוץ לכפר קאסם והורתה לשני מאבטחים מחברת "מודיעין אזרחי" שעסקו באבטחת התחנה ולשוטר ששהה בתחנה לפנותה מחשש לביטחונם. השלושה לא הספיקו להתפנות עד להגעת המתפרעים לתחנה והם נותרו נצורים בה במשך זמן רב.

חומר הראיות בתיק, שכולל בין היתר, סרטונים ממצלמות אבטחה שמתעדים את כל האירוע, מלמד כי עשרות מתפרעים הקיפו את מבנה תחנת המשטרה, המתפרעים איימו על המאבטחים כי הם "ישרפו את התחנה וישרפו אותם גם" והחלו ליידות אבנים לתוכה. חלק מהמתפרעים גם נכנסו לתוך תחומי חצר תחנת המשטרה, שבאותה עת הייתה ללא שער כניסה, חלקם רעולי פנים, והחלו ליידות אבנים לעבר דלתות התחנה, עמודי התאורה במקום, ורכבים שחנו במתחם התחנה.

המתפרעים הציתו את עמדת השמירה של המאבטחים, פחי אשפה שהובאו מחוץ לתחנה וכלי רכב של התחנה, וחסמו את צירי ההגעה לתחנת המשטרה בעזרת רכבים. המנוח מוחמד טאהא, שהיה מבין המתפרעים, התקרב עד מאוד לדלת התחנה, שחלון סורגים בחלקה העליון, ושמאחוריה היו נצורים באותה עת המאבטח והשניים הנוספים, ויידה אבנים לעבר המאבטח.

המאבטח פתח את דלת התחנה ושלף את אקדחו מבלי לבצע ירי על מנת לנסות ולהרתיע את המתפרעים. בסמוך לאחר מכן, המשיך המנוח ליידות אבנים ממרחק קצר לעבר החשוד, החשוד פתח בשנית את הדלת וביצע ירי לאחר ביצוע נוהל מעצר חשוד מזורז.

כעולה מחומר הראיות, המנוח לא נפגע ישירות מירי המאבטח. הקליע אותו ירה המאבטח פגע בקיר שהיה בסמוך למקום הימצאו של המנוח, ניתז מהקיר ופגע בראשו של המנוח. המנוח פונה לבית החולים ומאוחר יותר נקבע מותו.

במכלול הנסיבות המתוארות, על רקע ההתפרעות החריגה שכללה יידוי אבנים מסיבי וזריקת בקבוקי תעברה, וכן על רקע קריאות המתפרעים, קיבלה הפרקליטות את טענת המאבטח כי חש סכנה ממשית לחייו.

השוטר והמאבטחים היו נצורים בתחנה במשך כשעה ורק בסמוך ל- 00:40 הגיעו כוחות משטרה למתחם ברכב משוריין. בשלב זה, המתפרעים החלו ליידות אבנים לעבר כוחות המשטרה ורק לאחר שימוש באמצעים הכוללים פצצות גז, הצליחו השוטרים להשתלט בחזרה על תחנת המשטרה ולחלץ ממנה את המאבטחים והשוטר. במהלך כל האירוע נאסרה כניסת כוחות הביטחון וההצלה לכפר קאסם עד לאישור משטרתי שיאפשר את כניסת הכוחות בצורה בטוחה.