להפגין איפוק, רק בית המשפט יכריע

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, מתייחס הערב (מוצאי שבת) להחלטה להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה ולתגובות הסוערות בעקבותיה.

עו"ד אבי חימי , כ"ה בחשון תש"פ

להפגין איפוק, רק בית המשפט יכריע-ערוץ 7
עו"ד אבי חימי
צילום: פלאש 90

הודעת היועץ המשפטי לממשלה ביום חמישי על כוונתו להעמיד לדין את ראש הממשלה ונאומו של ראש הממשלה שבא מיד לאחר מכן, הדגישו היטב את הקרע העמוק שנוצר באמון בין הציבור לבין מערכות אכיפת החוק.

אני מאמין בחוסנה של מערכת המשפט והדמוקרטיה הישראלית. אך אסור להיות שאננים. אלו ימים של משבר וחשוב מאוד להשמיע קול ועמדה בעת הזו.

כאזרח, כעו"ד, כראש לשכת עורכי הדין בישראל אני מבקש לומר בקול רם וצלול: משפט לא מכריעים בתקשורת, לטוב ולרע.

ראש הממשלה זכאי ליהנות מחזקת החפות - עקרון על במשפט שאין בלתו, עד (והלוואי) שלא תוכח אשמתו מעבר לכל ספק סביר.

אני מודע לכך שלמרבה הצער חזקת החפות איבדה מחשיבותה בתודעה הציבורית. בעידן שבו הכל מוכרע ברשתות החברתיות איבדנו כמעט לחלוטין את הסבלנות להמתין לתוצאותיו של הליך משפטי מסודר והוגן.

כסנגור פלילי שכל חייו הבוגרים עוסק בהגנה על נאשמים, אני אומר לכם שויתור על עקרון העל של חזקת החפות הוא סכנה אמיתית וממשית להליך המשפטי התקין שכולנו שואפים אליו.

מציאות של משפט בכיכר העיר החדשה עלולה לזהם את ההליך המשפטי ולהשפיע באופן בלתי הוגן על תוצאותיו (לכאן או לכאן) זוהי מציאות קשה, הרסנית ובלתי מתקבלת על הדעת.

עלינו להפגין איפוק. להבין שרק לבית המשפט הכלים לבחון ראיות ולהכריע בהליך משפטי.

מן העבר השני, חובה לחזק את האמון במערכות אכיפת החוק. אלו זכאיות ליהנות מאמון מלא, מחזקת התקינות, עד (והלוואי) שלא יוכח אחרת.

עלינו לשים את מבטחנו במוסדות המדינה, במערכות אכיפת החוק וביועמ״ש שהם עושים מלאכתם נאמנה, ללא הבדל של דת, מוצא וייחוס פוליטי ועלינו לבטוח בבית המשפט, שיעשה עם ראש הממשלה משפט צדק ושהאמת, תהיה אשר תהא, תצא אל האור.