הונגריה הטילה ווטו לטובת התנחלויות

הונגריה בולמת יוזמה לפיה 28 החברות באיחוד האירופי יפרסמו הצהרה משותפת המגנה את החלטת ארה"ב אודות מעמד ההתנחלויות.

בן שאול , כ"ו בחשון תש"פ

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן
ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן
צילום: רויטרס

נשיא הונגריה ויקטור אורבן הורה לחסום הצהרה משותפת של האיחוד האירופי המגנה את שינוי המדיניות של ארה"ב לגבי ההתנחלויות.

על פי דיווח בעיתון 'המבשר', שר החוץ ההונגרי הורה לדיפלומטים שלו לחסום כל טקסט העוסק במעמדן החוקי של ההתנחלויות. צרפת וגרמניה מפרסמות הצהרות משלהן.

על פי הדיווח, הונגריה בולמת יוזמה לפיה 28 החברות באיחוד האירופי יפרסמו הצהרה משותפת המגנה את החלטת ארה"ב שלא להחשיב יותר את ההתנחלויות הישראליות כבלתי חוקיות.

"עוד לא הופץ טקסט בין המדינות החברות משום ששר החוץ ההונגרי שזיירטו הבהיר כי ארצו תטיל וטו על כל הצהרה העוסקת בחוקיות ההתנחלויות הישראליות", לשון הדיווח.

בשיחה עם העיתון הבהיר הרה"ר של הקהילה המאוחדת בהונגריה הרב שלמה כובש כי "בשנים האחרונות הונגריה הפכה להיות המדינה הכי ידידותיות באיחוד האירופי כלפי ישראל. כפי שזה עלה גם בשיחה האחרונה בין הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו וראש הממשלה אורבן בשבוע שעבר בבודפשט, הונגריה רואה בישראל לא רק שותף למען אינטרסים כלכליים אלא שותפות שמבוססת על ערכים.

"לנו, יהודי הונגריה, זו היא בשורה חשובה לא רק מפני הזדהותנו עם אחינו בישראל אלא גם מפני שידידות כלפי ישראל פירושה גם ידידות כלפי העם היהודי בכלל, והקהילה היהודית בהונגריה בפרט".

יצוין כי בשבוע שעבר לאחר הצהרתו של מזכיר המדינה מייק פומפאו, ראש מדיניות החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני פרסמה הצהרה שלא התייחסה ישירות להצהרתו של פומפאו, אך חזרה על כך כי עמדת האיחוד לא השתנתה: "כל פעילות ההתנחלות איננה חוקית והיא שוחקת את האפשרות של פתרון שתי המדינות והאופק לשלום בר קיימא".

מוגריני המשיכה וקראה לישראל "לסיים את כל פעילות ההתנחלויות, בהתאם להתחייבויותיה ככוח כובש".