מהי כלכלה יהודית והאם בכלל יש דבר כזה?

תמיר דורטל משוחח עם ד"ר אמציה סמקאי על כלכלה, פילוסופיה יהודית ומה שביניהם.

ערוץ 7 , כ"ו בחשון תש"פ

 אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בפרק החדש של פודקאסט ''על המשמעות'', תמיר דורטל ראיין את ד"ר אמציה סמקאי, מנכ"ל חברת "סמקאי אסטרטגיה" המייעצת לעסקים, עיריות ומשרדי ממשלה בארץ ובעולם.

סמקאי הוא פרשן כלכלי ב''ישראל היום'', מייסד עמותת ''בצדק'' למדיניות יהודית ואיש סגל בבר אילן, שם הוא מעביר קורס בשם "כלכלה יהודית".

בעולם של מדע וכלכלה המורכב ממודלים מתמטיים וסטטיסטים, הקשר ליהדות נראה קצת מוזר, אבל אמציה מזכיר שהכלכלן הראשון – אדם סמית – היה במקצועו פילוסוף של המוסר והמודלים המתמטיים מבוססים על הנחות יסוד שחלקן קשורות לנורמות התנהגות וחלקן למטרות חברתיות – שני תחומים שבהם היהדות מבינה היטב.

הצטרפו לשיחה מרתקת ומעשירה לגבי הפילוסופיה היהודית ומה שמייחד אותה בנוגע למונחים כלכליים וסיטואציות שנוגעות ליום יום ולטווח הארוך של החיים של כולנו, הקשר בין מצוות היהדות לבין עקרונות כלכליים בשילוב של מקורות רבים מהכתובים וסיפורים מהמסורת היהודית.

על המשמעות

פודקאסט 'על המשמעות' עוסק ברעיונות ובהוגים שמעצבים את פני החברה.

מטרת הפודקאסט היא ליצור דיון מעמיק בנוגע לסוגיות הבוערות ביותר בחיינו. אנו מעוניינים לברר את ההיקף הראוי של חירות הפרט, המהווה הישג ייחודי לתרבות המערב, הישג שקשור באחריות אישית ומעורבות אזרחית.

הפודקאסט עוסק בין היתר במשמעות המסורת היהודית לחיינו המודרניים, היהודים ושמרנות ליברלית, ונושאים אקטואליים בישראל ובעולם – עתיד המשפחה, עתיד מדינת הרווחה, ביטחון, לאומיות, מסורת וחופש בפילוסופיה, בתיאולוגיה ובספרות המערב, דת ומדינה, משבר אירופה המודרנית, רוח הקפיטליזם הדמוקרטי, משילות, משפט ודמוקרטיה, אקטיביזם שיפוטי, המזרח התיכון, תרבות האיסלאם ועוד.

עריכת הסאונד באדיבות רועי סלמון, מהנדס סאונד