החלטת ארה"ב אינה אור ירוק לסיפוח

היועץ המשפטי של משרד החוץ לשעבר, אלן בייקר, מעריך שאת פירות הצהרת פומפאו על חוקיות ההתנחלויות תוכל ישראל לקצור רק בעתיד הרחוק.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בחשון תש"פ

מייק פומפאו
מייק פומפאו
צילום: רויטרס

המשפטן ד"ר אלן בייקר, לשעבר שגריר ישראל בקנדה והיועץ המשפטי למשרד החוץ, מעריך שלהכרזת ארה"ב בעד חוקיות היישובים ביו"ש תהיה השפעה מינורית על הזירה הבינלאומית, במיוחד כלפי אירופה.

בייקר, המנהל כיום את המכון לדיפלומטיה ציבורית במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אמר לערוץ 7 כי "ספק רב אם ההחלטה האמריקנית תחלחל לאירופה. האיחוד האירופי וגם שרי החוץ של כמה מדינות הבהירו שהם לא מקבלים את העמדה הזאת. מבחינת ארה"ב הם פשוט שינו את כל נקודת ההסתכלות ויש לזה השפעה, ייתכן שגם על מדינות אחרות.

"מצד אחד זה מאוד משמעותי כיצד רואים האמריקנים את סוגיית ההתנחלויות, עם זאת גם שר החוץ האמריקני אמר שעתיד ההתנחלויות ייקבע במשא ומתן בין הצדדים".

בייקר אף טוען שההחלטה לא יכולה להתפרש על ידי ישראל כהסכמה אמריקנית להחלת ריבונות. "אנחנו תמיד טענו שההתנחלויות הן חוקיות. זה בודאי לא מהווה אור ירוק לקום, לרוץ ולספח שטחים. משום שאנחנו מחוייבים שלא לשנות את מעמד השטח שלא במסגרת משא ומתן. אני מופתע מאותם ראשי מועצות בשטחים ושרים בכירים שלא כל כך מבינים את כל הנושא של המשפט הבינלאומי לגבי סיפוח".

אז מה בעצם ישראל הרוויחה? "זו החלטה שנותנת לנו תמיכה וגיבוי וכשנגיע למשא ומתן זה יחליש את העמדה של הפלסטינים שטוענים כל הזמן שההתנחלויות הן בלתי חוקיות ומנסים למכור את זה לאירופה, לתנועת ה-BDS. זה יחליש אותם באופן משמעותי כשמעצמה גדולה כמו ארה"ב חושבת כך. מבחינה מעשית, בשטח, זה לא ישפיע עד שנשב וננהל משא ומתן".