חנן יובל עם שמיניית ווקאל: אמרתי לך

לקראת טקס פרס יהודה עמיחי לשירה, הקליט יובל לחן חדש למילותיו של עמיחי "אמרתי לך שיהיה כך ולא האמנת"

תגיות: חנן יובל
קוביס , כ"ז בחשון תש"פ

אמרתי לך
אמרתי לך
עטיפת הסינגל

לקראת טקס פרס יהודה עמיחי לשירה, שמתקיים ב 12.12.19 הקליט יובל לחן חדש למילותיו של עמיחי "אמרתי לך שיהיה כך ולא האמנת", חנן שכבר הוציא בעבר שני שירים למילותיו של עמיחי ישתתף בטקס וישיר מתוך רפרטואר זה.

שירו החדש של חנן יובל למילותיו של יהודה עמיחי הוא יצירה סוחפת. יובל, המלווה בשמיניית "ווקאל" שר את הלחן שחיבר, בצורה עוצמתית, באופן שמזכיר מעט את מקהלות הגוספל השחורות. הטקסט של עמיחי מכיל שיח בינו לבין זוגתו אשר נוסע בדרכים הפתלתלות של הנפש, במרחבים הפתוחים של ההשלמה עם המצב הקיים ועם מה שהיה.

הלחן המז'ורי והיפה של יובל, ואופן השירה של המקהלה, נותנים לטקסט את הגיבוי המוסיקלי הנכון ומייצרים תחושה של התבוננות לאחור, ומבט שווה אל היופי והכאב, השמחה והעצב.
ליובל קילומטראז’ ענק של מאות לחנים, לאורך עשרות שנים, שהלחין לעצמו ולאחרים ושחלקם הגדול הפכו לחלק ממחזור הדם בתרבות ובמוסיקה בישראל. לחיבור של יובל עם מילותיו של המשורר יהודה עמיחי, שורשים עמוקים בדרכו הארוכה, ומקום מיוחד בליבו, זאת מאחר ואת שירו הראשון של יובל הוא הלחין ב-1972 למילים של יהודה עמיחי – “בטרם”. השיר הוקלט באולפני “קול ישראל” והפך בן לילה ללהיט ענק.

הלחן השני שניסה חנן יובל להוציא תחת ידיו היה שוב למילים של יהודה עמיחי - “שנינו ביחד וכל אחד לחוד”, שהפך גם הוא לאחר הקלטתו - ללהיט עם לחנו החדש של יובל – כאילו סוגר הזמר והמלחין חוב ישן למשורר הנפלא שבזכות מילותיו עלה על פסי ההלחנה ויצא לדרכו האמנותית העשירה הנמשכת בהצלחה עד היום.

השיר "אמרתי לך שיהיה כך ולא האמנת" בוצע לראשונה בערב עמיחי ב-”צוותא” בהנחייתו של נועם סמל והוקדש לנאוה סמל. להקלטת השיר הצטרפה כאמור שמיניית ווקאל המופלאה, אתה זכה יובל להופיע בתוכנית טלוויזיה מיוחדת שהוקדשה לשיריו של סשה ארגוב. ערן זילברבוך, המעבד, הנו האיש שעובד מוסיקלית עם חנן בשנים האחרונות ואף עיבד את שירו האחרון של יובל, למילים של מאיר אריאל, “ערב קיץ חם”