נפתלי בנט
נפתלי בנט Photo by Yonatan Sindel/Flash90

שר הביטחון נפתלי בנט נאם אמש (שני) בכנס פעילי ''הימין החדש'' בגבעת שמואל, וסיפר על תפיסת הביטחון שאותה הוא מתכוון להביא לידי ביטוי בתפקידו החדש.

''זכיתי לקבל אחריות על נושא שכל כך אקוטי לנו וזה עתידנו, קיום העם היהודי בארץ הזאת", אמר בנט. ''התפיסה שאנחנו ננוע אליה בהדרגה, זה (לעשות) סוויץ' בראש. לא מהיום למחר אבל גם לא בעוד עשרים שנה.

''כבר יותר מידי שנים אנחנו מקבלים שיורים עלינו מעת לעת. אז לא, לא, לאף אחד אין את הזכות לירות רקטה, טיל או כדור על מדינת היהודים. אנחנו צריכים לעשות את הסוויץ'".

השר בנט סיפר כי רבים שאלו אותו מהי הסיבה למתקפה הכל כך נרחבת נגד יעדים איראנים בסוריה בשבוע שעבר, "הרי מה כולה קרה, ירו עלינו ארבע רקטות שאף לא אחת פגעה ברמת הגולן. הלכנו ותקפנו בצורה נרחבת שורה ארוכה של יעדים, בסיסים איראניים בסוריה, רובם בסיסים סורים, וכולם הופתעו. התשובה היא: לא יורים על מדינת ישראל ויוצאים מזה נקי".

''לא רק שלא יורים על ישראל, אנחנו את השגיאה הכבדה שנעשתה בשנות ה-90 ועד ימינו אלה, שאפשרנו לארגון טרור להתחמש ולהתחמש ולייבא ולייצר אלפי רקטות, עשרות אלפי רקטות, 140 אלף רקטות בלבנון, עכשיו אנחנו מגדירים יעד - לא רוצים לראות את איראן בסוריה. אין לכם מה לחפש שם, תצאו מסוריה".

בנט דיבר בשבחם של הרמטכ"ל אביב כוכבי ואלופי צה"ל. ''זכיתי לראות שיש לנו פיקוד נהדר, אנשים מצוינים בצה״ל, הרמטכ''ל מצוין, המטכ''ל מצוין, ואנחנו צריכים את הרוח הנכונה ואותה נחישות שאנחנו לא מפחדים להגיד 'לא יורים עלינו', ואם יורים עלינו אז יש תגובות שונות לגמרי מהעבר''.

שר הביטחון אמר כי אין בכוונתו למנוע צמיחה כלכלית מערביי רצועת עזה ויהודה ושומרון שאינם מעורבים בטרור. ''אני גם בא עם תפיסה כלכלית שאומרת שאין לי שום סיבה למנוע רווחה כלכלית לאזרחים ערבים בעזה וביהודה ושומרון. אני כאדם שצמחתי בעולם העסקי מאמין בזה מאוד. זה לא יביא את השלום אבל שיהיה להם.

"ולכן גם בעניין הזה אני לא פוחד לאפשר דברים שאולי בעבר לא איפשרו כי אני לא רואה למה להציק או להקשות סתם על העזתים. מי שצריך - נתקוף עוד הרבה יותר חזק מבעבר אבל מי שלא קשור שיהיה בריא. זו התפיסה שאני מקדם וגם אם נחטוף קצת ביקורת אני מאמין בזה מאוד ואנחנו נעשה את זה''.

בנט חזר על עמדתו ולפיה לא יסכים להקמת מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון, ורמז על כוונתו להיאבק בהשתלטות הפלסטינית על שטחי C. ''מדינת ישראל היא במערכה על עיצוב גבולותיה, על עיצוב עתיד יהודה ושומרון, אנחנו לא באו''ם, אנחנו בצד הישראלי. בשטחי A ו-B הם חיים שם, שישגשגו אהלן וסהלן. בשום מקום לא תקום מדינה פלסטינית''.

לסיכום אמר בנט: ''מצד אחד - הרתעה חזקה מול האויבים, מצד שני - רווחה כלכלית לאזרחים ומצד שלישי מערכה משמעותית על עתיד ארץ ישראל. בעזרת ה' ובעזרתכם נצליח''.