פסטיבל הצילום
פסטיבל הצילום צילום: יח"צ

פסטיבל הצילום הבינלאומי, אירוע הצילום הגדול ביותר בישראל, המתקיים השנה זו הפעם השביעית, יפתח השבוע בתל אביב. הפסטיבל הפך זה מכבר למוסד אמנות מוכר וידוע המקבל בשעריו מדי שנה עשרות אלפי מבקרים והוא יציג כ-250 צלמים מרחבי העולם ב- 40 תערוכות בינלאומיות, בשילוב תכני פרפורמנס, וידאו ארט, מוסיקה ועוד.

נושא הפסטיבל השנה הוא פנטזיה.

האמנים המציגים בפסטיבל יחשפו מנעד עשיר של פרשנויות לנושא והדרכים בהן ניתן לייצגו באמנות, החל מגופי עבודות שמאתגרים את הגבולות בין מציאות לדמיון ועד לסיפורים תיעודיים שגם בהם נמצא מימד פנטסטי.

בין האירועים בפסטיבל: מרתון צילום פתוח לקהל הרחב, הרצאות ופאנלים, אירוע לילה בפסטיבל, מופעי מחול ומוזיקה, שיחי גלריה, סיורים מודרכים וכן פעילויות המתאימות לילדים ולכל המשפחה.

הפסטיבל חוגג השנה חמש שנים של פעילות חברתית המבוססת על מתודת ה-PHOTO VOICE ומיושמת על בסיס האמונה שלכל אדם בקהילה יש את הזכות להשמיע את קולו. המשתתפים בפעילות החברתית מגיעים ממגוון אוכלוסיות וקהילות ברחבי הארץ: נשים ונוער בסיכון, מכורים נקיים, אנשים עם מוגבלויות, קשישים, נוער על הספקטרום האוטיסטי ועוד.

המשתתפים מתעדים את המציאות היומיומית שלהם בעצמם, מביאים לידי ביטוי את סיפורם ממקום אישי ואותנטי ובכך יוצרים מסר ישיר אודות היחיד והקהילה - מסר המקדם תהליך של שינוי חברתי ומועבר לציבור הרחב על במת פסטיבל הצילום הבינלאומי.

בין שלל תערוכות הפסטיבל יוצגו:

תערוכת יחיד לצלם האמריקאי אלק סות' (Alec Soth ). אלק סות', אחד הצלמים המובילים בעולם כיום, מגיע לארץ ביוזמה משותפת של PHOTO IS:RAEL ובית ספר לצילום גליץ. סות' יגיע לפתיחת תערוכת יחיד בפסטיבל הצילום הבינלאומי ויהיה אחד הנואמים בכנס הצילום של ישראל.

בתערוכתו הראשונה של סות' בארץ יוצג מבחר צילומים מהפרויקט האיקוני שלו משנת 2004, Sleeping by the ,Mississippi אשר היווה את פריצת הדרך לקריירה שלו כצלם.

סות', יליד 1969, חבר סוכנות הצילום מגנום, זכה בפרסים רבים כגון פרס הצילום היוקרתי סנטה פה ומלגת גוגנהיים. הוא הציג מעל ל-50 תערוכות יחיד בגלריות מובילות ומוזיאונים ברחבי העולם, ביניהם מוזיאון הויטני בניו יורק והגלריה הלאומית ז'ה דה פום בפריז. במסגרת הפסטיבל הוא יקיים שיח אמן פתוח לקהל וכן אירוע חתימה על ספריו.

חלוצות הצילום, תערוכה על ראשית הצילום הנשי בישראל, מהווה חלק שני מפרויקט מחקרי ביוזמת PHOTO IS:RAEL בשם ״צילום ישראלי - מדימויים איקוניים ועד צילום עכשווי״ המוקדש כולו לצילום ישראלי. חלקו הנוכחי של המחקר עוסק בצלמות בישראל מסוף המאה ה-19 ועד שנות ה-70 של המאה ה-20, ובהשפעתן על התפתחות החברה הישראלית מבחינה תרבותית, אמנותית וחברתית.

התערוכה מהווה שיתוף פעולה אוצרותי ראשון מסוגו בפסטיבל, בו חברו לצוות הפסטיבל גם האוצר גיא רז והאמנית נועה צדקה. רז יתמקד בסקירה הסטורית מחקרית ובחשיפה של 65 צלמות שפעלו באותן שנים, ולצדו תציג צדקה מבט אינטימי אל עולמן הפנימי של עשר מבין יוצרות אלה.

תערוכת יחיד לזוכה פרס מיתר למצוינות בצילום 2018, מארק אוהרם-לקלף (Marc Ohrem -Leclef). לקלף, צלם אמריקאי יליד גרמניה, יציג פרויקט עליו עבד במשך שלוש שנים שבמהלכן צילם ב-13 מדינות שונות ברחבי הודו. בעבודתו הוא משלב צילומי דיוקנאות ויותר מ-100 ראיונות מוקלטים בשמונה שפות.

פנטזיה, תערוכת הנושא המרכזית של הפסטיבל, תציג את נבחרי הקול הקורא לשנת 2019. מעל 1,200 אמנים מכל רחבי העולם נענו לקול הקורא בנושא פנטזיה שיצא השנה מטעם הפסטיבל. מתוכם נבחרו 20 אמנים מ-11 מדינות שיציגו דרך צילום, וידאו ועבודות מיצב מגוון פרשנויות למונח פנטזיה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו