בנט בדיון עם נתניהו והרמטכ"ל
בנט בדיון עם נתניהו והרמטכ"ל צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון נפתלי בנט הודיע אתמול (שני) על כוונת מפלגת 'הימין החדש' להתמודד באופן עצמאי ולא לחבור לליכוד, אם כי פתח דלת לחיבורים אפשריים.

על האלטרנטיבות של בני הציונות הדתית וסביבותיה שוחחנו עם חוקר הציונות הדתית, פרופ' אשר כהן, איש אוניברסיטת בר אילן.

השיחה באה על רקע הסקר שפורסם הבוקר (שלישי) ולפיו 'הימין החדש' זוכה לשישה מנדטים בעוד הבית היהודי-איחוד לאומי זוכים לארבעה מנדטים. לדברי פרופ' כהן יש להפנים שהמציאות השתנתה לחלוטין מאז הבחירות הקודמות ואלה שקדמו להן ושותפים לכך מספר גורמים משמעותיים.

לטעמו של פרופ' כהן מבחינתו של השר בנט ושל שותפתו להנהגה, חבר הכנסת שקד, חשוב להבהיר את עצמאותה של 'הימין החדש' ושאין כוונה להיטמע בליכוד. עם זאת מעריך כהן כי בסופו של יום הכיוון יהיה חיבורים פוליטיים במחנה הציונות הדתית והימין לנוכח טראומת אפריל שלהערכתו ממשיכה ללוות את המצביעים ואת הנבחרים גם יחד.

באשר לחיבורים האפשריים סבור פרופ' כהן כי אליהם מגיעה 'הימין החדש' במעמד שונה לחלוטין מכפי שהיה קודם לכן. "כל מפלגה אמורה להגיע לשלב החיבורים עם סקרים טובים. אם 'הימין החדש' מתייצבת על שישה מנדטים וזה חוזר על עצמו, היא מגיעה עם עמדה מאוד ברורה, בין אם מדובר בחיבור לליכוד או סוג של ימינה, למרות שהסיכוי לכך נמוך יותר".

"יהיו מי שיגידו להמשיך את 'ימינה' אבל הבעיה היא שכשהקימו את 'ימינה' כאיחוד זה היה אחרי שהימין החדש לא עבר את אחוז החסימה ובהתאם היה המו"מ. לכולם ברור כעת שהמצב אחרת. אם בנט מגיע למו"מ על חיבור כזה כשר ביטחון ויש לו שלושה חברי כנסת והימין החדש מגיע עם סקרים מעודדים. במצב כזה זו כבר לא תוכל להיות אותה רשימה וזה יוצר בעיה לבית היהודי. האם יסכימו שם לשוויון? יפרו את ההליכה יחד? תעלה גם שאלת הייצוג כי עד ספטמבר היו אגדות על חוזקה של עצמה יהודית. הם מחזיקים שמונים אלף קולות שהצביעו להם. מה עושים איתם? מוותרים על הקולות הללו? ואם 'עצמה' במקום גבוה ספק רב אם 'הימין החדש' יצטרף. זו מערכת שלמה וסבוכה מאוד ולכן סיכוי גדול לאיחוד כזה אני לא רואה".

לכך מוסיף פרופ' כהן ומציין את התסבוכת שבה נמצא הליכוד לנוכח הסוגיה המשפטית של ראש הממשלה והפלגנות שהתעוררה שם, שבעקבותיה סיכוי רב להתחזקות נוספת של 'הימין החדש'. "הליכוד נראה בתסבוכת עצומה. מתחילים מאבקים פנימיים, מתעוררים המחנות מחדש ולא ברור מעמדו שלך נתניהו, וזה כבר לא הליכוד החזק. הימין החדש יכול להתברר כ7-8 מנדטים וזו מערכת אחרת לגמרי".

בדבריו מדגיש פרופ' כהן כי מצב של 7-8 מנדטים בסקרים יציבים כעת אינו דומה לסקרים המעודדים שליוו את הקמתה של 'הימין החדש', שכן תמיד קיים באזז תקשורתי וציבורי סביב הקמתה של מפלגה והדברים לא תמיד מוכיחים את עצמם בקלפיות. לעומת זאת במידה ויהיו סקרים שונים מסוקרים שונים ולאורך תקופה של כחודש וחצי וכולם יעידו על יציבות של 'הימין החדש' סביב 7-8 מנדטים הרי שבנט ושקד יוכלו להתמודד לבד ובבטחה. "גם בלי קשר לזה אם הימין החדש הולך חיבורים הוא יגיע מעמדת כוח. אי אפשר יהיה להגיד לו שישבצו שלושה מנדטים בכמה מקומות וזהו. זה לא ילך. כעת נותרה שאלת התנהלות המו"מ".

על האבסורד שבו נתניהו הוביל לחיזוק מעמדו של נפתלי בנט כשמינה אותו כשר ביטחון, וכעת יתכן והמנדטים הנוטשים את הליכוד ימצאו חניה דווקא אצל בנט, אומר פרופ' כהן כי יש דברים שגם למדעי המדינה אין תשובה עליהם, והוא מתאר את התהפוכות בקצרה: "לפעמים יש סיעתא דישמיא. העובדות הן שבאפריל כישלון כשהוא לא עובר את אחוז החסימה, בספטמבר הוא במקום רביעי ברשימה מפורקת של שבעה מנדטים, בנובמבר הוא שר הביטחון, והנקודה היא לא רק שהוא שר ביטחון והימין החדש מתייצב במקום גבוה אלא שלא יודעים מה השפעות של המאבקים בליכוד. אנחנו לקראת חודש וחצי של פריימריס שהוא כולו מהומות והכפשות הדדיות, והדבר הזה יכול לגרום לימין החדש להרוויח מכך".

"מה שאנחנו רואים בתקשורת זה הקצף על פני המים. מאחורי הקלעים יש עשרות ואלפי שיחות ושכנועים וכל זה יכול ליפול. לא ניתן לשער מה יצוץ. אם אין בחירות ויש ממשלה כלשהי בנט לא יהיה עוד שר ביטחון. לכן אנחנו במצב של אי וודאות. נכון לעכשיו הכוכבים מסתדרים עם נפתלי בנט".