מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין
מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין צילום: רויטרס

מנהיג מפלגת הלייבור בבריטניה, ג'רמי קורבין, התייחס אחר הצהריים (שלישי) להאשמתו באנטישמיות ובאנטי-ישראליות, לקראת הבחירות בממלכה המאוחדת שיתקיימו בעוד שבועיים.

"אנטישמיות - בכל צורה שלה - היא מתועבת ושגויה, ואין לה מקום בבריטניה המודרנית. לא נסבול אנטישמיות בממשלה בראשות הלייבור", אמר קורבין.

מפלגתו של קורבין היא היריבה המרכזית של המפלגה השמרנית שבראשה עומד ראש ממשלת בריטניה הנוכחי בוריס ג'ונסון.

דבריו של קורבין נאמרים על רקע מתקפה חסרת תקדים נגדו מצד רבה הראשי של בריטניה, הרב אפרים מירוויס. במאמר שכתב מירוויס ופורסם בשער עיתון הטיימס הבריטי, הוא הסביר מדוע יהודי בריטניה חוששים מהאפשרות שג'רמי קורבין יקים את הממשלה הבאה.

"מה יעלה בגורלם של היהודים והיהדות בבריטניה אם מפלגת הלייבור תקים את הממשלה הבאה? החרדה הזו מוצדקת", כותב מירוויס על פי הדיווח בחדשות 12.

"עד כמה רחוק צריך ללכת כדי שזה ייחשב רחוק מדי? עד כמה מנהיג צריך להסתבך בדעות קדומות כדי להיחשב בלתי מתאים למשרה? האם קשרים עם אלו שהסיתו והפיצו שנאה נגד יהודים תספיק? האם תיאור של תומכים ברצח יהודים כ"חברים" יספיק? נדמה שלא", מציין מירוויס בהתייחס להתבטאויות של מנהיג הלייבור, שכינה את חמאס וחיזבאללה "חברים".

הרב הראשי מכנה את הטענות לפיהן קורבין נאבק באנטישמיות בתוך מפלגתו כ"פיקציה שקרית".

הרב מירוויס מסביר כי הבעיה לא מסתכמת בג'רמי קורבין. "זה כשל לראות בכך בעיה של אדם אחד – ולא בעיה פוליטית. הכשל הוא כשל תרבותי. כשל מנהיגותי. רעל חדש – שמקבל אישור מהמקומות הגבוהים ביותר – השתרש במפלגת הלייבור".

"לא ממקומי לומר לאף אחד איך עליו להצביע", אומר הרב מירוויס בפניה למצביעים הבריטים. "אני מצר על כך שבכלל נקלעתי למצב הזה. אני רק מציב את השאלה: מה תוצאות הבחירות האלו יעידו על המצפן המוסרי של מדינתנו? כשנגיע ל-12 בדצמבר, אני מבקש מכל אדם להצביע עם מצפונו. שלא יהיה ספק – נשמתה של האומה שלנו בסכנה".