צאצאי הפולנים שהצילו יהודים ונרצחו - מתכנסים

בעיר ברוק במזרח פולין התכנסו עשרות בני משפחה של פולנים שנרצחו ע"י הנאצים כי סייעו ליהודים. "סולידריות עם המדוכאים בתקופת השנאה"

ניסן צור , כ"ח בחשון תש"פ

אושוויץ
אושוויץ
צילום: ISTOCK

עשרות ילדים ונכדים של פולנים שנרצחו על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה, לאחר שנחשדו כי הסתירו וסייעו ליהודים, התכנסו בעיר ברוק במזרח פולין לכנס ראשון מסוגו.

במהלך הכנס פירסמו המשתתפים מכתב פתוח בו הם מכנים את פעולתם של בני משפחותיהם במילים "סולידריות עם המדוכאים בתקופת השנאה, ודוגמא ליחס נוצרי אמיץ".

מאחורי הכנס עומדת סגנית שר התרבות והמורשת הפולנית, מגדלנה גאווין, שנשאה נאום באירוע.

במכתב הפתוח שפירסמו משתתפי הכנס נכתב כי "ההחלטות של הורינו וסבינו היו מרצון לעיתים קרובות באופן ספונטני. הם היו תוצאה של סולידריות עם אלו שדוכאו בתקופה של שנאה, והם שינו את ההיסטוריה של של משפחותינו לדורות רבים. התנהגותם האמיצה של אבותינו היתה בת ענישה, מה שהותיר אותנו יתומים. אנו מאמינים כי מות הורינו וסבינו לא היה לשווא. הם נתנו דוגמא ליחס נוצרי אמיץ. הגורל שלהם הוא אזהרה מהשנאה. המסר שלהם הוא חשוב לפולין, לאירופה ולעולם כולו. עבורנו הם גיבורים שראוי שייזכרו".

בני המשפחות של הקורבנות הפולנים שהצילו יהודים גם קראו למוסדות הממשלתיים בפולין להנציח את זכרם של אבותיהם. "הפעילות שלהם ראויה לכבוד עצום. אנו מביעים את תמיכתנו ביוזמות לאומיות להנצחת פולנים שנרצחו עבור סיוע ליהודים" נמסר במכתב.