חיילי יוניפי"ל בדרום לבנון. ארכיון
חיילי יוניפי"ל בדרום לבנון. ארכיון פלאש 90

דו"ח מטעם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, מאשר את טענת ישראל לפיה כוחות יוניפי"ל אינם יכולים להיכנס לאזורי הפעילות של חיזבאללה בדרום לבנון. גוטרש קורא לממשלת לבנון לפעול לפירוק חיזבאללה מנשקו. כך מפרסם הבוקר (ד') הכתב המדיני של "ישראל היום"-אריאל כהנא.

על הדו"ח חתום המזכ"ל גוטרש, ש"מביע דאגה" במסמך מההתקפה של חיזבאללה על כוח צה"ל במוצב אביבים בגבול לבנון ב־1 בספטמבר. הדו"ח מתפרסם על רקע חידוש המנדט של כוח יוניפי"ל באזור, ומתמקד במתח שבין לבנון לישראל וגם בגל המחאה שהצית בחודשים האחרונים את לבנון.

כותב מזכ"ל האו"ם: "אירוע הירי בספטמבר משקף את הסכנה הטמונה בהחזקת נשק מחוץ לשליטת הממשלה. חיזבאללה ושאר הארגונים מפרים בשיטתיות את החלטה 1701, ועל ממשלת לבנון לנקוט בכל האמצעים הנדרשים כדי לפרק מנשק את הקבוצות החמושות בלבנון".

גוטרש מדגיש כי חופש התנועה של יוניפי"ל ממשיך להיות מוגבל, וכי נבלמה כניסת הכוח לאזור בלבנון שממנו נורו טילי הנ"ט - אזור שבו פועל הארגון "ירוק ללא גבולות". חיזבאללה הוא שעומד מאחורי הארגון, שפעיליו נמצאים בקרבת הגבול ומתצפתים על כוחות צה"ל במסווה של ארגון אזרחי סביבתי.

גוטרש קרא לממשלת לבנון לסיים את החקירה בנושא בהקדם: "יוניפי"ל עדיין לא מקבל גישה לפירי המנהרות בצד הלבנוני של הקו הכחול".