מחאת הטרקטורים שיתקה את ברלין

לטענת החקלאים, תקנות חדשות פוגעות בפרנסתם ומציבות אותם בעמדת נחיתות אל מול החקלאים משאר מדינות אירופה

מיכל לוי , כ"ט בחשון תש"פ

מחאת הטרקטורים בברלין
מחאת הטרקטורים בברלין
רויטרס

קרוב ל-10 אלף חקלאים שיתקו את מרכז ברלין בגרמניה באמצעות 5,000 טרקטורים שאותם הסיעו באיטיות בשיירות ארוכות בשדרות המרכזיות של העיר.

בשיא המחאה התאספו אלפי הטרקטורים בשיירות מסודרות סמוך לשער ברנדנבורג המפורסם.

החקלאים מוחים נגד תקנות חדשות שהטילה ממשלת גרמניה על החקלאות, במסגרתן מוטלות עליהם מגבלות משמעותיות מאוד לגבי סוג הדשנים שבהם הם יכולים להשתמש וכן בנוגע לחומרי ההדברה שבהם משתמשים החקלאים.

את ההחלטות קיבלה ממשלתה של הקנצלרית אנגלה מרקל, במטרה לצמצם את הפגיעה במי התהום ולהמעיט את הפגיעה באיכות הסביבה.

לטענת החקלאים הגרמנים, התקנות החדשות פוגעות פגיעה חמורה בפרנסתם ומציבות אותם בעמדת נחיתות אל מול החקלאים משאר מדינות אירופה.

"הסכמי הסחר מאפשרים לייבא מוצרי חקלאות מכל מדינה אחרת בלי שום מגבלה", הם טוענים, "בזמן שבמדינות השכנות יכולים החקלאים לעשות שימוש בחומרים יעילים וזולים שאנחנו לא נוכל להשתמש בהם. כך נוצר מצב שהם יוכלו לספק את אותה התוצרת במחיר זול הרבה יותר מאתנו, מה שבוודאי יגרום לפגיעה קשה מאוד בפרנסה שלנו".

החקלאים הניפו שלטים עם סיסמאות בגנותה של הממשלה ובשבחה של החקלאות, והסיסמה הבולטת ביותר בהפגנה היתה "אין חקלאות – אין אוכל".

המחאה נמשכה שעות ארוכות, וגרמה לעומסי תנועה אדירים בכל רחבי הבירה הגרמנית, כשהחקלאים מצדם מבטיחים שהמלה האחרונה טרם נאמרה על ידם, וכי אם דרישותיהם לא תתקבלנה, הם ישובו ויחסמו את ברלין עם הכלים החקלאיים למשך ימים ארוכים.