לוחמי שלדג משחזרים
''שמענו בום וראינו אש, התפללנו. חשבנו שהולכים למות''

הלוחמים שהיו על המסוק שביצע נחיתת חירום שיחזרו את הרגעים הדרמטיים, "שמענו בום, היו גיצים ונכנס עשן. המפקד אמר להחזיק חזק".

ערוץ 7 , כ"ט בחשון תש"פ

מסוק היסעור בוער
מסוק היסעור בוער
צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה

11 לוחמי ''שלדג'' היו על מסוק יסעור של חיל האוויר שהתלקח בגובה 400 מטרים ונאלץ לבצע נחיתת חירום בצומת בית קמה. המסוק נחת ואז נשרף כליל.

"משפחה יקרה, שמח לבשר לכם שנחתתי בשלום עם מסוק יסעור נחיתת אונס לפני כמה שעות לאחר ששמענו בום וראינו אש בחלון בגובה 400 מטר", סיפר אחד הלוחמים בהודעה ששלח למשפחתו ופורסמה בחדשות 12.

"קיבלנו בקשר נחיתת חירום, החזקנו חזק, התפללנו לה׳ וכעבור 42 שניות נחתנו בשדה אקראי, ברחנו החוצה והמסוק נשרף כליל תוך מספר דקות".

לוחם אחר תיאר: "הרגשנו שאנחנו הולכים למות וחשבנו שכך החיים הולכים להיגמר. אמרתי לעצמי תחזיק חזק אתה יכול לשרוד את זה".

גם בקבוצת הוואטסאפ של הצוות הייתה התכתבות ערה אחרי המקרה: "איך ששמעתי בום היו גיצים ואז אש", פתח אחד הלוחמים. "חשבתי שהתפוצץ טיל לידינו, ואז אחרי חמש שניות של פאניקה, מפקד הכוח ישב לידי עם אוזניות ואמר לי נחיתת אונס - תחזיק חזק. הוא צעק לכולם, המכונאי התיישב בין הטייסים ישר והתחיל להיכנס עשן למסוק".

כאמור, על מסוק היסעור שביצע נחיתת חירום בנגב היו 11 לוחמים של היחידה המיוחדת ''שלדג'' ועוד שלושה אנשי צוות של חיל האוויר. מפקד חיל האוויר החליט על קרקוע מערך היסעורים עד לסיום התחקיר.

המסוק ביצע טיסת אימונים וטס בגובה של כ-500 רגל (170 מטר) מעל הקרקע. הטייסים הבחינו באש במנוע הסילון והצליחו להנחית את כלי הטיס כדקה מרגע הופעת התקלה. כל אנשי הצוות ולוחמי היחידה המיוחדת יצאו ללא פגע.