שקט, יוצרים!

גם הורים עם שתי ידיים שמאליות יכולים להפיק אחר צהריים כיפי ויצירתי עם הילדים

רותי איזבוצקי , ל' בחשון תש"פ

גם הורים עם שתי ידיים שמאליות יכולים להפיק אחר צהריים כיפי ויצירתי עם הילדים
גם הורים עם שתי ידיים שמאליות יכולים להפיק אחר צהריים כיפי ויצירתי עם הילדים
איור: יוסי שחר

החורף הגיע, היום מתקצר וזה ממש זמן לבית. אין חשק לצאת החוצה כי כבר קר, בשעה חמש אנחנו כבר מרגישים תחושה של לילה ומנסים להמציא כל יום מחדש. מה עושים? איך מעבירים את אחר הצהריים בבית עם הילדים?

רבים מאיתנו סובלים מפוביית שתי הידיים השמאליות – לא יודעים ליצור, מפחדים מלראות צבעים ומספריים ומרגישים רגשות אשמה על כך שאנחנו לא מביאים לילדים את החלק הזה של הילדות - היצירתיות!

אז קודם כול, כדאי להירגע. לא צריך להיות פיקאסו כדי לגרום לילדים ולנו ליהנות מליצור. להלן כמה טיפים שיקדמו אתכם לרגע הזה, ואולי יורידו את מפלס החרדה.

ראשית, מחזרו. שמרו מעכשיו כל דבר שאתם יכולים לראות בדמיונכם שאפשר ליצור איתו – גלילי נייר טואלט, ניירות עטיפה של מתנות, קרטוני חלב וקורנפלקס, בקבוקי זכוכית וצנצנות, כפתורים נוספים של בגדים חדשים ועוד. שמרו את כל הדברים במקום מסוים כדי שיהיו מוכנים לשליפה ברגע האמת.

הקפידו על כך שאזור היצירה יהיה מזמין לעשייה ולא עמוס מדי. סדרו את מקום האחסון כך שיהיה קל ונגיש ושאפשר יהיה לראות בדיוק מה יש בו. אתם יכולים להיעזר בסלסילות יפות או בצנצנות זכוכית. אזור יצירה לא חייב להיות חדר או ארון גדול, מספיק מדף יפה שעליו יהיו מסודרים כל החומרים (ורצוי שיהיה גבוה מספיק, כדי שהקטנים לא יבלגנו) וייתנו חשק לגעת וליצור.

חומרי יצירה זולים וטובים יש בכל חנויות הסטוק למיניהן, באיכות טובה. פנו לכם שעה ומלאו עגלה כזאת בחומרים שונים – דבקים מגוונים, ניירות צבעוניים חלקים ומדוגמים, בסיסי עץ בצורות שונות, חוטים, צבעים וטושים, חוברות מנדלות לצביעה. את החומרים היותר מיוחדים, כמו נייר מיוחד, חוטים איכותיים לצרכים מיוחדים ועוד, אני ממליצה לרכוש בחנויות יצירה. תוכלו גם לבקר ליד בתי חרושת ונגריות שבדרך כלל יש להם המון פסולת שיכולה להפוך לחומרי גלם מצוינים.

גם הטבע הוא אוצר של ממש – תוכלו לאסוף בו הרבה חומרי גלם בחינם. עלים בצורות שונות, צדפים, אצטרובלים, ענפים, אבנים ועוד. כל אחד כזה יכול להפוך ליצירה מקסימה. לדוגמה, תוכלו לחפש אבנים גדולות ולצייר עליהן בצבעי אקריליק.

פינטרסט – מכירים? אם לא, הגיע הזמן. הרשת החברתית של עבודות היצירה מאפשרת לנו לפתוח את הראש, ליצור בעזרת הוראות ברורות ופשוטות, לחפש לפי מילות מפתח של חומר הגלם שאיתו אתם רוצים לעבוד, והכול בליווי תמונות עוצרות נשימה. כך תוכלו להכין לכם תיקיות עם פרויקטים לפי חומרי היצירה שיש לכם בבית, ובהגיע הרגע - רק לפתוח את התיקייה המתאימה ולהתחיל.

למשפחות שאצלן הכול מסודר ולא ספונטני, אפשר להחליט על יום בשבוע שיהיה מיוחד ליצירה. זו יכולה להיות גם יצירה בהמשכים, וכל פעם נמשיך עוד קצת את מה שעשינו בשבוע שעבר. השיטה הזאת מתאימה במיוחד לעבודות שדורשות ריכוז גבוה לאורך זמן כמו חרוזי מעיכה, פסיפסים, צביעת מנדלות מורכבת ועוד.

ולבסוף, הירשמו לבלוג יצירה מזמין. בלוגריות רבות מפיקות מדי פעם אתגרי יצירה, בחינם. חפשו לכם אתגר שאתם מתחברים אליו ועקבו אחריו. כל אלה יבטיחו לכם רגעי יצירה משפחתיים עם טעם של עוד.

רותי איזבוצקי

בעלת סטודיו לעיצוב, סדנאות וערכות בוטיק ליצירה

***

לשאלות ומכתבים למדור: ofralax@gmail.com