שר החוץ האמריקני:
ההכרה בחוקיות ההתנחלויות טובה לביטחון ישראל

לאחר ההחלטה ההיסטורית של ארה"ב להכיר בהתיישבות ביו"ש, מייק פומפאו אומר: "לא הגיוני להאמין שכל ההתנחלויות הן בלתי חוקיות".

ערוץ 7 , ל' בחשון תש"פ

ההכרה בחוקיות ההתנחלויות טובה לביטחון ישראל-ערוץ 7
מייק פומפאו
צילום: רויטרס

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, עומד לחלוטין מאחוריו ההצהרה ההיסטורית שעליה הכריז לפני עשרה ימים, ולפיה היישובים הישראלים שבאזור יהודה ושומרון אינם מנוגדים לדין הבינלאומי.

בראיון לעיתון ''ישראל היום'' אמר פומפאו "אנחנו חושבים שהדבר הבלתי הגיוני הוא להאמין שכל פעילות ההתנחלות היא מטבעה בלתי חוקית, רק כי מדובר בהתיישבות באותו שטח".

הבכיר האמריקני הסביר כי ההחלטה התקבלה בתום תהליך יסודי שנערך במחלקת המדינה, בתקווה לקדם את תוכנית המאה. ''התוצאה טובה מבחינת מדיניות חוץ כי היא תיצור בסיס להחלטות מדיניות לנוכח האתגרים שמערערים את האזור זמן רב כל כך.

"אנו חושבים שההחלטה שנעשתה, שמתירה את האפשרות של התיישבות (התנחלות) חוקית - כאשר אינה בלתי חוקית לכשעצמה - היא החלטה נכונה, והיא הטובה ביותר לאינטרס של ביטחון ישראל, וגם למצב בין העם בישראל לעם הפלשתיני".

פומפאו לא השיב לשאלה אם המדיניות החדשה פותחת פתח לאפשרות של החלת חוק ישראלית ביהודה ושומרון. "ההודעה היא ניתוח משפטי, יותר מכל דבר אחר. כפי שאתה יודע, בית המשפט העליון של ישראל החליט במקרים מסוימים שההתנחלויות הן חוקיות ובמקרים אחרים קבע שהן בלתי חוקיות.

"אנחנו חושבים שהתהליך המשפטי הזה הגיוני. אנחנו חושבים שהדבר הבלתי הגיוני הוא להאמין שכל פעילות ההתנחלות היא בלתי חוקית מטבעה, רק כי מדובר בהתיישבות באותו שטח. כך שחוות הדעת שלנו מוגבלת לכך שהיא אומרת שהן לא בלתי חוקיות מטבען, שהן לא בהכרח בלתי חוקיות, שיש מכניזמים אחרים. החשוב ביותר כמובן הוא התהליך המדיני וההחלטות המדיניות שללא ספק צריך להשיג".

שר החוץ האמריקני הביע תקווה שתוכנית השלום שגיבש הממשל האמריקני תוכל להיות מוצגת בקרוב. ''נקודת המבט שלנו היא שאנו מקווים שנוכל להציג אותה לעולם בעוד זמן לא ארוך, ובעיקר לישראלים ולאנשים שחיים בשטח הפלשתיני.

''אנחנו חושבים שהחזון הזה מציג מפת דרכים קדימה לשיחות יעילות כדי להגיע לתהליך שלדעתי הוא האינטרס של כולם כדי להגיע לפתרון של הקונפליקט רב השנים הזה", אמר פומפאו.