לוחמים במעמקים

לוחמי הצוללות מאופיינים בעבודת צוות, קור רוח, יכולת למידה גבוהה ועמידה במצבי לחץ. כל לוחם משפיע ישירות על חיי הצוות כולו.

ערוץ 7 , ל' בחשון תש"פ

לוחמים במעמקים   -ערוץ 7
אימון בקורס צוללן
צילום: דובר צה"ל

להיות לוחם בצוללות זה לא דבר של מה בכך. על הלוחמים להיות מוכשרים בצורה הטובה ביותר בתחומם, להתרגל להיעדרות מהבית ולהיות רחוקים למשך זמן ממושך, לדעת לעשות את תפקידך בשקט ולהתרגל לנוכחות הצמודה לחבריך בצוללת.

כדי להגיע לרמת מצויינות כזו עוברים הלוחמים קורס ארוך ומפרך הנחשב לאחד הקורסים היוקרתיים בצה״ל שאותו זוכים לסיים רק כ‏-30 לוחמים בכל קורס, כ‏-60 לוחמים בשנה.

את תחילת דרכם מתחילים הלוחמים במיון לקורס צוללן: הם מאותרים לפני הקורס על-פי הפרמטרים השונים ועוברים גיבוש האורך כארבעה ימים, בו בוחנים את האישיות של המועמד, היכולות החברתיות והכשירות הפיזית שלו. מספר מצומצם מהמתמיינים עוברים את הגיבוש ומתוך מאות מתמודדים, רק בודדים מתגייסים לקורס צוללן היוקרתי.

צילום: דובר צה"ל

כאשר הלוחמים מתגייסים הם עוברים טירונות האורכת כחודש ולאחר מכן מתחילים את הקורס הנמשך כשנה וחודשיים ומחולק לשני שלבים מרכזיים, כאשר כל שלב מתמקד בתחום אחר.

השלב הראשון הינו השלב הבסיסי האורך כחצי שנה, הוא השלב הממיין שבו מכשירים את הלוחמים כצוללנים על פי שלושת הצירים של קורס צוללן: ציר חוסן, ציר פיזי וציר מנטאלי. בשלב זה משפרים את כושר גופם, מרבים לצאת למסעות ולאימונים. כמו כן, הלוחמים נחשפים לשייטת 7, שייטת הצוללות, ובוחנים את יכולתם להתמודדות בתנאי לחץ.

השלב מסתיים במסע מסכם הכולל הפלגות, ובסופו מקבלים הלוחמים את הכותפות עם צבע המגמות שאליהן יוכשרו בשלב הבא.

לאחר מכן, מגיעים הלוחמים לשלב הייעודי. בשלב זה מכשירים את הלוחמים במגמות שאליהן יגיעו בצוללות ברמת הידע הגבוהה ביותר. הם מתחלקים לחמש מגמות: מכונה, גנ״ק (גילוי, ניווט וקשר), מהו״ב (מערכות הספק ובקרה), נשק וסונאר. ימים כלילות לומדים הלוחמים לתכנת, לתפעל ולתקן את עמדתם בצוללת על מנת שברגע האמת, במבצע בלב ים ידעו לעשות את תפקידם במקצועיות הנדרשת ויביאו להצלחה ‏במשימה.

בסוף שלב זה, מגיעים הלוחמים לשהיות לצוות שאיתו עתידים לשרת על מנת שיהפכו את התאוריה מהקורס לפרקטיקה היום יומית של צוללן ואת החיים החדשים שלהם כלוחמים בשייטת 7.

״אני יודע שעבדתי קשה מאוד ועברתי קורס מאתגר על מנת להגיע לרגע הזה. אני מתרגש לעמוד על הרחבה עם הסיכה החדשה שקיבלתי ולהתחיל בתפקיד האמיתי שלי״, מספר סמל ט׳, שסיים השבוע את קורס צוללן מחזור ‏116.

צילום: דובר צה"ל