ארה"ב: אנדרטה למחבלים שנהרגו במבצע

סטודנטים יהודים המשתייכים לשמאל הקיצוני וסטודנטים פרו-פלסטינים הקימו אנדטה ל-34 ההרוגים במבצע "חגורה שחורה" שרובם היו מחבלים.

ערוץ 7 , ל' בחשון תש"פ

ארה"ב: אנדרטה למחבלים שנהרגו במבצע-ערוץ 7
הדירה שבה חוסל בהאא אבו אל-עטא
צילום: Hassan Jedi, פלאש 90

אנדרטה לזכרם של 34 ההרוגים בהפצצות צה"ל בעזה במסגרת מבצע "חגורה שחורה" הוקמה על ידי סטודנטים באוברלין קולג' שבאוהיו, אחת המכללות הפרטיות היוקרתיות בארה"ב, כך דווח הבוקר (חמישי) בעיתון "ידיעות אחרונות.

מדובר בסטודנטים יהודים המשתייכים לתא של ארגון שמאל יהודי קיצוני בשם "קול יהודי לשלום" (JVP) וסטודנטים המשתייכים לארגון הסטודנטים לשחרור פלסטין.

האנדרטה הוקמה לזכרם של ההרוגים למרות שמרביתם היו מחבלים של הג'יהאד האיסלאמי. בין ההרוגים ששמם מוזכר באנדרטה נמצא גם בכיר הג'יהאד האיסלאמי, אבו אלעטא, שבעקבות התגובה לחיסולו בעזה נפתח המבצע.

האנדרטה הוצבה במרכז הקמפוס והורכבה משלט במרכזה ודגלים שחורים שהוצבו על דשא ירוק לצד דגל פלסטין גדול. באנדרטה מוזכרים שמותיהם של כל ההרוגים, ולא מצוינת העובדה שלפחות 25 מתוכם היו מחבלים של ארגון הטרור.

הנהלת הקולג' לא הסירה את האנדרטה, לא גינתה את הקמתו ואף הודתה שנתנה אור ירוק רשמי למהלך, בנימוק של חופש הביטוי.

השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, גינה את הקמת האנדרטה, ואמר שזו הוכחה לכך שארגוני ה־BDS קשורים לארגוני טרור. לדבריו, "ההזדהות של ארגוני החרם עם מחבלים בזויים חושפת את תחפושת ‘זכויות האדם’ בה הם מתכסים".