להט״ב
להט״ב צילום: קובי ריכטר/TPS

הרב יצחק שפירא, ראש ישיבת 'עוד יוסף חי' ביצהר ומחבר הספר "תורת המלך", עתיד לפרסם ספר חדש בשם "נשיאת הפכים" שבו הוא מתמודד עם סוגיית הנטיות המיניות בקרב בני ובנות המגזר הדתי.

הספר, שאורכו 129 עמודים, עדיין לא יצא לאור אולם דפי הטיוטה הגיעו לידי 'שביעי': "בגיל הילדות, בו עדיין אין יצרים, אחד הדברים שיכולים לפגוע בתמימות של הילד, תמימות בה הוא חווה את הקשר שיש בין איש לאישה בלי לחוש את הדחפים שמלווים אותו - הוא תקיפה", מסביר הרב שפירא.

"אחת ההשלכות של חוויה כזאת היא הצורך של הילד לשחזר אותה, למרות שהוא יודע שהיא חוויה לא טובה. הילד כאילו מרגיש שלאדם שתקף אותו הייתה עוצמה חזקה שאצלו אין, והוא חייב לפענח את העוצמה.

"לפעמים בחיים בפנימייה, קיימים יותר מקרים של משיכה בין שניים מאותו המין. זה לא רק היצר החזק של גיל ההתבגרות והזמינות של בן אותו המין בפנימייה. מרכיב חשוב בתופעה זו הוא החוסר בתחושת חום והשתייכות, שמתגברת בחיי פנימייה שבה ההורים לא נמצאים. מאותה סיבה, ככל שהנער או הנערה זכו לקבל חום משפחתי נורמלי בגיל הילדות, כך יש יותר סיכוי שהם ייכנסו לגיל ההתבגרות בצורה יותר חלקה".

לטענת הרב שפירא, כל אלו יכולים לגרום לנטייה להתפתח, אבל אלו דברים שלא מתקבעים בנפש. "בגיל הזה הנטייה באה בדרך כלל רק בשביל למלא את הצורך בסיפוק, והיא עדיין לא נוגעת במקומות עמוקים יותר בנפש. היא נטייה ששייכת להתפתחות של גיל ההתבגרות ולמורכבויות שיש בגיל הזה".

לעיתים, הוא מבאר, העיסוק ביצר מכניס את הגבר או האישה למצוקה, מה שגורם להם לחפש זוגיות שתוכל להבין אותם. "הוא מרגיש את היצרים שלו כדחף שהוא לא לגמרי יודע מה לעשות איתו, והוא מחפש מישהו שיזדהה איתו. בצורה כזאת, בקשר בין שני גברים, עיקר התחושה היא שהם מבינים אחד את השני. גם כאשר אישה יוצרת קשר עם אישה אחרת, היא מרגישה שיש מישהי שמבינה אותה. ההזדהות הזאת מעמיקה את תחושת האחווה בין הנשים, ועוזרת לכל אחת מהן להרגיש רצויה ונאהבת".

הפתרון מתחיל במודעות

בהמשך הספר, מתייחס הרב שפירא לתפקיד החברה ביחס לנטיות המיניות. "כאשר החברה מציפה את היצרים לרשות הרבים, היא לא עוזרת לאדם להיפטר מהצורך להתמודד עם היצר, אלא להפך. ההחצנה של היצרים הופכת את ההתעסקות עם היצר ללגיטימית... עד שהוא לא מודע לכך שיש אפשרות אחרת".

"לכן הפתרון האמיתי ליצר הדוחק של האדם, מתחיל מהמודעות שלו לכך שהקב"ה רוצה לעזור לו. לא להיות מחויב להתעסק עם היצר שלו. הרצון של האדם ללכת בדרך ה' ולקיים את מצוותיו עוזר לו להתרחק מפיתויים ולהסיח את הדעת, ועל ידי כך להתחתן ולהוליד ילדים ולהתכנס אל תוך הקשר ואל תוך המשפחה".

לדבריו, אחד הפתרונות לתופעה הוא שינוי חברתי בתפיסה. "אסור לחברה שמתנהלת על פי תורה להתעלם גם מהצורך לא להפוך את צורת החיים הזאת ללגיטימית, וגם מהצורך לעזור לאדם הפרטי הזה... החברה אכן צריכה להשקיע מחשבה בשאלה איך אפשר לעזור במקרה כזה, אבל העלאת הקשיים לשיח הציבורי רק תחריף את הבעיה, תגדיל את המצוקה ותרחיק את הפתרון האמיתי".

לגרסה הדיגיטלית של עיתון שביעי לחצו כאן