בירקנאו
בירקנאו Flash 90

לאחר 14 שנים בתפקידה כקנצלרית גרמניה, תקיים אנגלה מרקל ביום שישי את הביקור הראשון שלה במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו שהקימו הנאצים על אדמת פולין.

עוד לפני הביקור כבר הודיעה מרקל כי ממשלת גרמניה תתרום 60 מיליון יורו לשימור מחנה ההשמדה, שעובר בשנים האחרונות הליכי שימור ושיפוץ נרחבים לאחר שחלק מהביתנים והמוצגים נפגעו בעקבות מזג האוויר החורפי.

בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות "רויטרס" לקראת הביקור ההיסטורי של מרקל, אמר מנהל מוזיאון אושוויץ-בירקנאו, פיוטר ציווינסקי, כי "אושוויץ הוא מוזיאון אבל גם בית הקברות הגדול בעולם. זיכרון הוא המפתח לבניית ההווה והעתיד".

ציווינסקי הוסיף כי הכסף שייתרם ישמש לשימור 30 ביתנים במחנה, ביניהם ביתן ששימש כמטבח. "רבים מהבניינים לא נבנו על מנת להחזיק מעמד תקופה ארוכה מאוד. אנו זקוקים לסכומים של 18 עד 20 מיליון זלוטי (4.6 עד 5.1 מיליון דולר) מדי שנה על מנת לשמר את הביתנים. אנו רוצים להראות כי התרומות האלו ישמשו ככלי לעתיד, לדור הבא, לחינוך. הכוונה היא לא להפנות אצבע מאשימה כלפי מדינה מסויימת, זהו לא תפקידי".

מרקל עצמה תחזור על התחייבותה לתרום 60 מיליון יורו לשימור המחנה בטקס שתקיים באושוויץ-בירקנאו, כאשר מחצית מהכסף יגיע מממשלת גרמניה, בעוד החצי השני של הסכום ייתרם על ידי ממשלות אזוריות במדינות השונות בגרמניה.

התרומה של גרמניה תהפוך אותה לתורמת הגדולה ביותר לשימור מחנה ההשמדה שהקימו הנאצים על אדמת פולין, ובו נרצחו מעל למיליון בני אדם, מרביתם יהודים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו