עוצרים את הדחפורים

מצגת רשמית של צה"ל שהגיעה לידי 'בשבע' מגלה: הפרקליטות הצבאית מתדרכת שלא להרוס בתי מחבלים בפועל אלא רק ליצור מצג שווא

אסף משניות , ל' בחשון תש"פ

הריסת בית רוצח הרב אטינגר הי"ד
הריסת בית רוצח הרב אטינגר הי"ד
צילום: Nasser Ishtayeh, פלאש 90

שבועיים חלפו מאז אישר בג"ץ את הריסת בתי המחבלים שרצחו את דביר שורק הי"ד, ונכון לזמן כתיבת שורות אלה הבתים עדיין עומדים על תילם. המחבלים עצמם נתפסו כשבוע לאחר הפיגוע, וצו ההריסה הוצא כבר לפני יותר מחודשיים, באמצע ספטמבר. ההליכים המשפטיים הובילו לכך שבית המשפט העליון התיר את הריסת רק לפני שבועיים, אבל עד כה צה"ל לא הרס את הבתים.

"מסיבות שאינן ברורות אף אחד לא עושה שום דבר בשביל להרוס את הבתים", אומרת חברת הכנסת קטי שטרית, שפועלת למלא אחר צו ההריסה מרגע שאושר בבג"ץ. "יש תמימות דעים על כך שהריסת בתים יוצרת הרתעה, וזו נוצרת רק כאשר הורסים את הבית סמוך לפיגוע. אם מחכים, כל העניין מתמסמס. כבר בתחילת העשור התבצע באוניברסיטה העברית מחקר מעמיק בנוגע להריסת בתים, והוכח שם שהריסת בתים הורידה את מספר הפיגועים והצילה חיים. אל תשכחו שגם בג"ץ אישר את ההריסה, והוא הרי לא ידוע כימין קיצוני, אז למה לא מבצעים את הצו?".

הבתים של רוצחי דביר שורק אינם היחידים שטרם נהרסו. יותר ממאה בתי מחבלים שהוצאו צווי הריסה נגדם בשנים האחרונות טרם נהרסו, ויש פיגועים שבהם כלל לא הוצאו צווי הריסה. אחד מאותם פיגועים הוא הפיגוע שבו נרצחה רינה שנרב הי"ד. כך גם ביתו של המחבל שדרס את האחים נביס, וזאת למרות שנחום נביס עדיין מאושפז במצב קשה בבית החולים. גם נגד ביתם של המחבלים שרצחו את יוחאי שרקי ואת אברהם חסנו הי"ד לא הוצא צו הריסה.

"מדובר במדיניות שנובעת מחשש של מערכת הביטחון שהנושא יגיע לבג"ץ", אומר עו"ד מיכאל ליטווק מארגון 'בצלמו' שמייצג משפחות שכולות רבות. "כל צו הריסה כזה הולך כיום לבית המשפט. ישנם ארגוני שמאל שמספקים ייצוג משפטי חינם למשפחות המחבלים. חלק מהפעמים ההשגות מתקבלות, חלק מאפשרים רק הריסה חלקית, ולעיתים מאשרים להרוס את כל הבית".

למה במקום להילחם על הצו בבית המשפט המערכת בוחרת פשוט לברוח מהנושא? הרי לא מדובר במהלך לא חוקי.

"זה פשוט הרבה יותר נוח להתעלם מזה. הריסת בתים היא כאב ראש פרוצדורלי למערכת הביטחון, למרות שהיא חוקית לחלוטין. היא כתובה בפקודת ההגנה במפורש, זכתה לגיבוי נרחב מאוד של היועמ"ש, בית המשפט הגן עליה בהמון הזדמנויות, אבל כל מיני אנשים במערכת חושבים שהרבה יותר קל להתעלם מזה. אני אגיד לך יותר מזה. יש מקרים שבהם הפרקליטות הצבאית עושה הכול כדי לא להוציא צו הריסה. למשל לבית המחבל שרצח את עדיאל קולמן לא הוצא צו הריסה כי נטען שהוא היה מעורער בנפשו ולכן רצח. זאת למרות שמשפחתו מהללת אותו כשהיד, מקבלת משכורת מהרשות על היותו שהיד ולפני הפיגוע הוא הלך להיטהר במסגד אל-אקצא, כל מה שצריך בשביל להגדיר אותו כמחבל. אבל הפרקליטות הצבאית החליטה על דעת עצמה להגן על ביתו בבית המשפט".

חוקי אך לא לגיטימי

לא רק הליכה בדרך הקלה גורמת לכך שבתי מחבלים לא נהרסים, אלא גם תפיסה ארוכת שנים שמלווה גורמים בכירים בצה"ל בכלל, ובפרקליטות הצבאית בפרט. כפי שאנו חושפים לראשונה, כבר בשנת 2008 התקבלה בצה"ל החלטה לצמצם ככל האפשר את הריסת בתי המחבלים. במצגת מיוחדת שהוצגה בפני הקצונה הבכירה ביותר בצבא פורטו היתרונות הרבים של הריסת הבתים. בין היתר נכתב כי פרט להרתעה המיידית, הריסת הבית גורמת לכך שכספי טרור יופנו לבניית בית חדש במקום לביצוע פיגועים. שני הדברים האלה, הודו בצה"ל, מורידים משמעותית את מספר הפיגועים. עוד נכתב במצגת כי אין שום מניעה חוקית, כולל בחוק הבינלאומי, להריסת בתים.

התנגדותה של הפרקליטות אינה נובעת מטעמים מקצועיים, אלא ממניעים אחרים. כפי שנכתב מפורשות במצגת המדוברת, מבחינת הפרקליטות הצבאית וחלקים מהדרג הבכיר בצה"ל מדובר במהלך שאינו לגיטימי. אותם גורמים טענו שהדבר פוגע בלגיטימיות של ישראל בעולם, ואף הציעו לבחון מודל של פיצוי למשפחות המחבלים על הריסת הבית. בסיכום המצגת נכתב המשפט הבא: "צה"ל במדינה יהודית דמוקרטית לא יכול להלך על סף החוקיות ועל אחת כמה וכמה על סף הלגיטימיות". עיקרון זה מובא עוד כמה פעמים במהלך המצגת, זאת על אף שמדובר במהלך חוקי לחלוטין.

העמדה הזאת שייכת אך ורק לפרקליטות הצבאית. בקרב כל גופי המודיעין ישנה הסכמה כוללת על האפקטיביות של ההריסה. השב"כ עצמו ביקש מהממשלה להורות להרוס גם בתי סייענים ומחבלים שפצעו, ולא רק מחבלים שהרגו, אבל עד כה לא ניתן האישור לכך בעקבות התנגדות הפרקליטות הצבאית. גם שר הביטחון החדש, נפתלי בנט, מכיר באפקטיביות הרבה של המהלך ואף יזם תוכנית פעולה שנועדה לזרז תהליכים בכל הקשור להריסת הבתים. מטרת התוכנית היא לקצר את הזמן שבין הפיגוע להריסה.

כיום, על פי דו"ח ועדת חוץ וביטחון, מדובר בחודשים ארוכים, כאשר במקרים המהירים ביותר בתי מחבלים נהרסים אחרי חודשיים וחצי. לרוב מדובר על לוח זמנים של בין חצי שנה לשנה. בתוכנית שנמצאת כרגע על שולחנו של שר הביטחון וממתינה להפעלה יש חמש נקודות מרכזיות: הריסת בית של כל מחבל וסייען בלי קשר לרמת הפציעה, מרגע הפיגוע ועד להריסת הבית השטח יוגדר כשטח צבאי סגור, מיפוי ראשוני של הבית בתוך 24 שעות מהפיגוע ומתן צו הריסה בתוך 48 שעות, מתן פרק זמן של 72 שעות להגשת ערעור על הצו, וחילוט הקרקע על מנת למנוע אפשרות לבנייה חוזרת של הבית.

לא סתם עולה התחושה שהמצגת נכתבה בהשראת ארגוני שמאל. במהלך המצגת אף נעשה שימוש בנתונים שסופקו מארגון 'בצלם', זאת כאשר צה"ל הודה שכלל אין לו מושג כמה בתי מחבלים נהרסו עד לתאריך הדיון, והנתונים שעליהם הוא מסתמך מגיעים מארגון השמאל הרדיקלי.

הצגות של הריסה

התפיסה שהוצגה באותו דיון קיימת גם כיום בפרקליטות הצבאית. "באחד הדיונים בנושא בוועדת חוץ וביטחון בשנה האחרונה אמר לי נציג הפרקליטות כי הריסת בתים היא מהלך בלתי מוסרי בעליל, ולכן הפרקליטות עושה ככל יכולתה לצמצם את השימוש בו", אומר גורם המעורב בנושא.

איך זה עובר בשקט? הרי מדובר בתפיסה שאם הציבור היה יודע עליה הוא היה מוחה.

"בדיוק. לכן צה"ל עושה הצגות של כאילו הוא עומד להרוס בתים. מיד אחרי פיגוע הוא שולח חיילים שיסקרו וימדדו את הבית, מתעד הכול בווידאו ומפיץ בתקשורת. זה נראה כמו פעילות במרכז עזה מבחינת סדרי הכוחות וההיערכות. אלא שמעבר לזה הוא לא עושה כלום. רק שליש מהבתים שהוצאו להם צווים בשנים האחרונות נהרסו".

"צה"ל נותן תירוצים מקוריים בכל פעם שהוא לא רוצה להרוס בית. אגב, זה נכון הרבה יותר לבתים שנבנו מחדש. את הבית של הרוצחים של הרב רזיאל שבח צה"ל הרס במהלך המרדף אחריהם. עכשיו, כשהם בנו אותו מחדש, צה"ל אומר שהוא לא יכול להרוס אותו שוב כי למעשה לא הוצא נגדו צו הריסה וצריך להוציא צו חדש. אבל את זה אף אחד לא עושה. מדובר בתהליך של כמה ימים. אבל זה לא המקרה היחיד. למעט מקרים בודדים כמו הבית של הרוצח של רונן לוברסקי לא הורסים שוב בית של מחבל, למרות שהחוק, המלצות היועמ"ש וההיגיון הבריא מאפשרים את זה", אומר עו"ד ליטווק.

בינתיים מנהלת ח"כ שטרית מאבק להריסת ביתם של המחבלים שרצחו את שורק. מאז אישור בג"ץ היא פנתה פעמיים במכתב רשמי לשר הביטחון בנט ולא זכתה למענה, והיא מבהירה שאין לה שום כוונה להפסיק לפני ההריסה. "אם הבית לא ייהרס בימים הקרובים אגיש הצעה דחופה לסדר. אני לא מוכנה לשאת על המצפון שלי שבגלל שלא התעקשתי מספיק שהבית ייהרס יירצחו עוד ישראלים בפיגוע הבא".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה״ל וגופי הביטחון פועלים באופן נחוש ויומיומי לשמירה על שלומם של אזרחי מדינת ישראל, לסיכול פיגוע טרור ולהרתעת מחבלים בדרכים שונות. כלל הגורמים העוסקים בדבר מקדמים הליכים אלו בשקידה ראויה, על מנת להבטיח את מימוש הסמכות במהירות האפשרית.

"המפקד הצבאי חתם על צווי הריסה לבתי המחבלים שרצחו את דביר שורק ז"ל, אשר אושרו על ידי בג"ץ לאחרונה. מועד ביצוע הריסת הבתים ייקבע בהתאם לשיקולים מבצעיים. הריסת בתי המחבלים שביצעו את הפיגוע שבו נרצחה רנה שנרב ז"ל נבחנת בימים אלה.

"צה״ל פועל על מנת למנוע הקמה מחדש של מבנים במקום מבנים שנהרסו, וימשיך לעשות כן במסגרת ההתמודדות הכוללת עם גורמי הטרור באיו״ש. כך לדוגמה, לפני כחודש נהרס בשנית ביתו של המחבל שרצח את סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל, לאחר שנבנה בניגוד לצו. מאז שנת 2015 נהרסו או נאטמו 55 בתי מחבלים".