רוסיה: צו מעצר למנהל הספריה החב"דית

סיבת הצו הינה אי החזרת שבעה ספרים מאוסף שניאורסאהן מתוך ספריית לנין במוסקבה. בחב"ד חוששים כי זהו רק הצעד הראשון להחזרת הספרים

בן שאול , ל' בחשון תש"פ

רוסיה
רוסיה
צילום: iStock

פרסום ראשון: צו מעצר הוצא אתמול (רביעי) ברוסיה למנהל ספריית אגודת חסידי חב"ד ליובאויטש, הרב שלום בער לוין.

מדובר בספריה של הרבי מליובאוויטש שנחשבת מהספריות היהודיות החשובות ביותר בעולם, עם כמליון ספרים ישנים, כתבי יד נדירים וחפצים של אדמורי חב"ד וגדולי החסידות לדורותיה.

הרב לוין שהינו אזרח ארה"ב אינו נמצא ברוסיה, וצו המעצר הוצא בהיעדרו. סיבת הצו הינה אי החזרת שבעה ספרים מ"אוסף שניאורסאהן" מתוך ספריית לנין במוסקבה.

מדובר באוסף הספרים הנדיר של אדמורי חב"ד שהולאם על ידי השילטון הבולשביקי ונמצא בספריית לנין. הספרים נמסרו בהשאלה על ידי רוסיה לסגן נשיא ארצות הברית מר אל גור כמחווה מיוחדת, סגן הנשיא העביר את הספרים לספרייתו של הרבי מליובאוויטש.

הספרייה החב"דית מיאנה להחזיר את שבעת הספרים לרוסיה וניהלה תביעת ענק נגד רוסיה בבית המשפט העליון בוושינגטון מול השלטונות המחזיקים באוסף שניאורסון השייך לטענתם לרבי מליובאוויטש ותנועת חב"ד. רוסיה מצידה שכרה את אחד ממשרדי עורכי הדין הטובים בארה"ב והופיעה בבית המשפט.

כשרוסיה הבינה להיכן נוטה דעת השופטים היא החליטה להודיע חד צדדית כי לבית המשפט העליון בארה"ב אין סמכות לפסוק בעניין זה.

בית המשפט המשיך בדיוניו בהיעדרה של רוסיה ופסק כי האוסף כולו חייב לעבור באופן מיידי לספריית חב"ד שליד מרכז חב"ד העולמי 770 בניו יורק והוסיף כי בכל יום שבו לא יוחזרו הספרים תחויב רוסיה בקנס של 50 אלף דולר.

"המשמעות היא", מסבירים גורמים המעורים בנושא, "שכעבור 8 שנים מפסק הדין רוסיה כבר חייבת לחב"ד סכום של כ-150 מליון דולר! לא פלא אם כן שספריית חב"ד נמנעה מלהחזיר לרוסיה את שבעת הספרים שקיבל סגן הנשיא מתוך אוסף שניאורסון".

עוד הוסיפו כי פסק הדין בעניין הספרים יצר מתיחות דיפלומטית בין שתי המעצמות. "ככל הנראה המהלך הבא שיעשה בית המשפט העליון הוא החרמת נכסי רוסיה בארה"ב, דבר שיכול להוביל למשבר חמור שבעתיים והפסקת סחר בין שתי המעצמות והכל בגלל אוסף שניאורסון", אמרו.

כבר תקופה ארוכה שרוסיה מאיימת במעצר על ארבעת חברי המשלחת עליה הטיל הרבי מליובאוויטש בתחילת שנות התשעים את המשימה להביא לכך שיוחזרו אלפי הספרים החב"דיים מרוסיה, אך רוסיה נמנעה עד היום מצעד זה. צו המעצר שהוצא כעת על הרב לוין הוא צעד ראשון של רוסיה בעניין.

הערכה כיום ברוסיה כי העילה האמיתית לצו המעצר שהוצא עתה היא המשפט שאמור להיפתח בוושינגטון בשבוע הבא בנוגע לחילוט נכסי רוסיה לשם תשלום הקנס.

בחב"ד מבהירים כי חברי המשלחת נחשבים לשלוחים הראשיים של חב"ד בעולם. "הם שומרים על חשאיות בכל ההליך המשפטי ונזהרים לא להוציא את פרטי הדיונים החוצה. גם להם לא נעים המצב שנוצר, הם לא מעונינים בכספי הקנסות ולא במשבר הבין מדינתי מה שעומד לנגד עיניהם זו השליחות להחזרת הספרים האבודים".

עוד סיפרו כי רוסיה מאיימת גם על חברי המשלחת הנוספים. "לפי ההערכות הרב לוין לא יהיה היחיד שיצא נגדו צו המעצר וכי לא ירחק היום יצטרפו לצו המעצר שהוצא לרב לוין חברים נוספים שגם הם "יזכו" לצו מעצר דומה ביניהם הרב חיים שלמה קונין השליח הראשי של חב"ד לקליפורניה, הנחשב לאחד השלוחים של חב"ד הבולטים בעולם".

חבר נוסף שנשמר כל העת ועוטה על עצמו שתיקה מוחלטת בנושא הוא יו"ר אגודת חסידי חב"ד בישראל ואחד העסקנים היהודיים המשפיעים בעולם, הרב יוסף יצחק אהרונוב. אהרונוב נחשב לאיש סודם של ראשי הממשלות בישראל ונפגש לא פעם עם נשיאי ארצות הברית בנושא פדיון הספרים מרוסיה, חבר משלחת נוסף שנמצא כעת ברוסיה הוא הרב יצחק קוגן "הצדיק מלניגרד" שמנהל מרכז חב"ד מפואר ושוקק פעילות במרכז מוסקבה.

מי שעומד לצידם של חברי המשלחת הוא מזכירו של הרבי הרב יהודה קרינסקי שנחשב כאיש מוביל בחב"ד וכמי שהרבי הפקיד בידיו את יחסי הציבור של התנועה בארצות הברית, גם הרב קרינסקי לא מרוצה מהמשבר, אבל הוא בטוח שבסופו של תהליך הזפרים יוחזרו לספריית הרבי.