התנועה לאיכות השלטון: "על בית המשפט להורות לנתניהו להתפטר"

בתנועה לאיכות השלטון הגישו מחדש את העתירה המבקשת מבית המשפט העליון להורות לראש הממשלה נתניהו להתפטר, "מקווים שנתניהו יתעשת".

ערוץ 7 , ל' בחשון תש"פ

עו"ד אליעד שרגא
עו"ד אליעד שרגא
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

התנועה לאיכות השלטון הגישה היום (חמישי) בפעם השניה עתירה לבג"ץ על מנת שזה יורה לראש הממשלה נתניהו להתפטר לאלתר מתפקידו.

בעתירה מבקשת התנועה כי בית המשפט יורה לנתניהו להתפטר מתפקידו – זאת בהלימה לפסיקת בית המשפט והנוהג החוקתי שהתגבש בנושא ב- 25 השנים האחרונות.

בנוסף מבקשת התנועה מבית המשפט להורות לראש הממשלה בנוסף לפעול בהתאם להלכה שקבע בית המשפט בעניינם של השר דרעי וסגן השר פנחסי, ולהעביר את עצמו מתפקידיו כשר. בנוסף, דורשת התנועה כי בית המשפט יורה לממשלת ישראל למנות ממלא מקום לראש הממשלה מבין השרים.

לחילופין, מבקשת התנועה כי ראש הממשלה יכריז על נבצרותו הזמנית, לפי חוק היסוד. אם לא יעשה כן, טוענת התנועה, יהיה על היועץ המשפטי לממשלה להורות לו להכריז על נבצרותו.

כל זאת, לאור חוסר הסבירות הקיצוני בהחלטתו של רה"מ שלא להתפטר מתפקידיו, לאור הלכותיו ארוכות השנים של בית המשפט העליון בעניין מינוי בכירים בשירות הציבורי.

עו"ד תומר נאור, היועץ המשפטי של התנועה, ציין "אנו ניצבים על קו פרשת המים שעל פיו תימדד הדמוקרטיה הישראלית בשנים הבאות – וכל כולו בשאלה אחת – האם מדינת ישראל מוכנה לקבל ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום שנוגע לעבירות חמורות שביצע לכאורה בהיותו ראש ממשלה. מדובר בראש ממשלת מעבר החי על אדי מנדט של כנסת שאינה קיימת עוד, ומכהן כבר שמונה חודשים ללא מנדט ציבורי – נסיבות העניין מחייבות דבר אחד ויחיד – העברה מכהונה עד שיברר את ענייניו המשפטיים".

יו"ר התנועה לאיכות השלטון ד"ר אליעד שרגא, הוסיף, "ראש ממשלה תחת כתב אישום לא יכול לכהן בתפקידו אפילו דקה אחת. יש לאפשר לו למצות את כל האפשרויות ולהילחם על חפותו כאדם פרטי, אבל אוי לנו אם ראש הממשלה יגרור את כל המדינה יחד איתו לבית המשפט. זה לא הגון וזה לא מוסרי. אנחנו בתנועה לאיכות השלטון עדיין מקווים שראש הממשלה יתעשת ויודיע בעצמו על התפטרותו המידית מהתפקיד, על מנת שלא נגיע למצב שבית המשפט מאלץ אותו להתפטר. זה לא מכבודו ולא מכבודה של מדינת ישראל".