ושבו שליחים לגבולם

לאחר שנים של שליחות ציונית-תורנית בתפוצות התקיים ערב הוקרה לשליחים החוזרים של מכון שטראוס-עמיאל.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ל' בחשון תש"פ

השליחים החוזרים
השליחים החוזרים
צילום: אור תורה סטון

19 משפחות של שליחים ושליחות חזרו לאחרונה לישראל לאחר שנים ארוכות של שליחות ברחבי העולם מטעם מכון שטראוס-עמיאל מבית רשת 'אור תורה סטון'.

בין השליחים החוזרים גם כאלו שסיימו סבב שני של שליחות, וכאלה שהינם דור שני לשליחים ושליחות.

במפגש, שנערך במסעדת מלכה בירושלים, סיפרו השליחים על המאפיינים שייחדו את שליחותם, האתגרים וההתמודדויות שליוו את פעילותם בתפוצות, ומסקנותיהם מתקופת השליחות על הדרכים בהן ניתן לחזק את הקשר עם יהדות התפוצות.

"ישנה חשיבות רבה לשמירה על רציפות והמשך טיפוח הקהילות", אמר הרב יהודה פלס, שכיהן במשך כשנתיים כשליח בתפקיד רב קהילת המזרחי במנצ'סטר - אנגליה. "הרגע בו התקבלה ההודעה שנמצאו שליחים של שטראוס-עמיאל שיחליפו אותנו, היה מאד משמעותי לא רק עבורנו, אלא עבור הקהילה כולה, שהתלהבה ושמחה על הבשורה, וזה מעיד יותר מכל על חשיבות השליחות ותפקיד השליחים בקהילות".

אביגיל סאלאס שהיתה שליחה בפורטוגל יחד עם בעלה הרב אלישע שכיהן כרב בקהילת בלמונטה, סיפרה על האתגרים לצד הרוח היהודית החזקה בהם נתקלו כחלק מחיי השליחות במרכז אמריקה. "הגענו למקום ומצאנו קהילה שחיה בסביבה בה חסרים התנאים הבסיסים ביותר של מים וחשמל. אולם, למרות זאת ולמרות כל הקשיים הנלווים לכך, עדיין אנשי הקהילה לא ויתרו והתעקשו לשמור שבת וכשרות, וזה מרגש ומעורר הערצה".

"תודה רבה לכם על הדברים הנפלאים שאתם עושים למען עם ישראל", ברך את השליחים החוזרים הרב כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות אור תורה סטון. הרב ברנדר הדגיש, כי הרשת שמה לה למטרה ללוות את השליחים גם עם סיום תקופת השליחות בחו"ל ובשלבי ההתאקלמות חזרה בארץ. "כעולה חדש, אני יכול להעיד כי הידע הרב שצברתם במהלך השליחות הוא בעל חשיבות רבה, ובאמצעותו ביכולתכם להמשיך בשליחות גם כאן בארץ".

ברשת אור תורה סטון מציינים כי רבים מהשליחים החוזרים של הרשת ממשיכים לעסוק בתחום החינוך והשליחות גם לאחר חזרתם ארצה. בין התפקידים השונים אותם ממלאים השליחים החוזרים ניתן למצוא את ראש מחלקה לחו"ל במכללת הרצוג, מרכזי קהילת סטודנטים מטעם JLIC בגבעת שמואל, אנשי טיפול בתחומי הפסיכולוגיה, העבודה הסוציאלית והפסיכותרפיה, מחנכים ומחנכות, רבני קהילה ואף כאלה שהשתלבו כעובדים במכון שטראוס-עמיאל עצמו.

"אנחנו מברכים את השליחים שחזרו ארצה וביצעו שליחות חשובה עבור עם ישראל", סיכם ראש מכון שטראוס-עמיאל הרב אליהו בירנבוים, "אנו בטוחים שימשיכו גם כאן בארץ לחזק את עם ישראל".