העתיד באופ(הא)ק

120 חיילים מכונסים בקומה גבוהה, מתחרים זה בזה במטרה להכיר איומים בעולם הסייבר ובדרכי התמודדות אתם באמצעות פיתוח מאובטח.

אורלי הררי , ל' בחשון תש"פ

מרגישים את אתגרי הסייבר על בשרם
מרגישים את אתגרי הסייבר על בשרם
צילום: דובר צה"ל

השעה היא 18:00 בערב. חשוך. אורות העיר מנצנצים בחלונות. בקומה גבוהה של בניין הייטק יושבים כמאה ועשרים חיילים, נגדים וקצינים במדי חיל האוויר, כולם מרוכזים במחשביהם. מדי פעם נשמעות קריאות צהלה ומחיאות כפיים, וכולם מפנים מבטם במתח אל לוח התוצאות.

זוהי השעה האחרונה לאופהאק (Ofehack), אירוע ההאקאתון של אופק 324, יחידה טכנולוגית מבצעית בחיל האוויר העוסקת בהנדסה ופיתח תוכנה, סייבר, מערכות IT ועוד.

האירוע מהווה אתגר האקינג בו משתתפים אנשי התוכנה של היחידה כאשר הם מתחרים זה בזה בקבוצות של שלושה, במטרה לעודד היכרות עם איומים בעולם הסייבר ובדרכי התמודדות אתם באמצעות פיתוח מאובטח.

״במציאות המשתנה והדינמית באזורינו, היכולת של האנשים להשתנות ולהתאים את עצמם ביום יום מהווה תנאי הכרחי להצלחתנו המבצעית, ובפרט בזירת הסייבר. אירוע Ofhack מהווה אתגר האקינג בו נדרשים אנשי היחידה להפגין יצירתיות ומקצועיות בזמן קצר בכדי לעמוד במשימה שהוגדרה״, מסביר אל״מ דרור זליכה, מפקד יחידת אופק.

האירוע מופק ומובל על ידי הצוות האדום של היחידה - צוות אנשי סייבר המדמה אויב, ומטרתו ״לתקוף״ מערכות של חיל האוויר במטרה לחשוף נקודות חולשה על מנת לחזק את המערכות ולאטום אותן מפני איומי האויב.

צילום: דובר צה״ל

״ארגוני הסייבר בימינו מהווים איום מעצמתי ממשי, ועל כן חשיבות הפיתוח המאובטח גבוהה מתמיד. חיל האווויר פועל רבות על מנת להבטיח את מקצועיותם של אנשיו, בין היתר בעזרת חינוך טכנולוגי הכולל למידה חוויתית ותחרותית. אירוע האופהאק הינו כלי מפתח לשיפור שיתוף הפעולה המקצועי בין אנשי התוכנה לאנשי הסייבר, המאפשר לתוכניתנים להרגיש את אתגרי הסייבר על בשרם״, מוסיף ר״סן יגאל, ראש תחום סייבר ביחידת אופק.

באירוע משתתפים כלל אנשי התוכנה ביחידה, וביניהם חיילים סדירים, נגדים, קצינים ועתודאים, והצוותים מורכבים מאוכלוסיה מעורבבת, דבר שמעצים ומפרה את היכולות של כל צוות.

לאחר שבע שעות של תחרות אינטנסיבית הוכרזו הזוכים בתחרות- שלושה חיילים, שביום יום מפתחים מערכות לתכנון ושליטה המאפשרות לחיל האוויר לדייק ולייעל את פעולותיו המבצעיות.

טקס הזכייה האינטימי מתקיים במעמד אל״מ דרור זליכה, ראש יחידת אופק. הגביע המוענק למנצחים בולט בצבעיו הזרחניים, וזאת מהסיבה הפשוטה שכיאה ליחידה טכנולוגית עוצב והודפס במדפסת תלת מימד.

צילום: דובר צה"ל