מגפת המסכים - כך הראייה שלכם נפגעת

האופטומטריסטית אורטל סבג מצביעה על ילדים כנפגעים מרכזיים של שימוש יתר במסכים ומציעה דרכי התמודדות כדי למנוע קוצר ראייה.

ניצן קידר , א' בכסלו תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

הסתדרות הרופאים פרסמה השבוע שורה של הנחיות לגבי חשיפת ילדים למסכים. בין היתר המליצו הרופאים על מניעת צפייה לילדים מתחת לגיל שנתיים, הימנעות מהתקנת טלוויזיה או מחשב בחדר הילדים והימנעות מאכילה מול המסך.

אורטל סבג, אופטומטריסטית ומנהלת חטיבת המחקרים ב-CooperVision ישראל מסבירה עד כמה משמעותיים נזקי המסכים.

"שימוש מרובה במסכים כמו שהתרגלנו בשנים האחרונות מזיק לנו באופן חד משמעי במגוון תחומים בריאותיים. אם אלו בעיות של קשב וריכוז, אם בעודף משקל וגם בעיות ראייה. זו מגיפה שהולכת וגדלה ברחבי העולם ועל פי מחקרים עד שנת 2050 מחצית מאוכלוסיית העולם תהיה קצרת ראייה, כשחלק מהסיבות נעוצות בעבודה מרובה עם המסכים", היא אומרת לערוץ 7.

לדבריה מי שצריך לשם לב אליהם במיוחד, בכל הקשור למערכת הראייה והנזק מהמסכים, הם הילדים.

"השלב הקריטי ביותר הוא כשהילדים גדלים ומתפתחים – אז גם קוצר הראייה מתפתח באופן המשמעותי ביותר. אם אנחנו יכולים למנוע ולהגביל את השימוש במסכים, לבלות יותר מחוץ לבית תחת אור יום שמטיב עם מערכת הראייה ומעכב התפתחות קוצר ראייה".

"במידה והילד אובחן כבעל קוצר ראייה, היום יש טיפולים שמאפשרים לנו לעכב את העלייה במספר. רק לפני שבוע ה-FDA אישר עדשת מגע יומית שפותחה במיוחד עבור ילדים בגילאי 8-12 שהמטרה שלה היא גם לתקן את הראייה וגם לתקן את העלייה במספר. כדאי להיות במעקב אצל הילדים הצעירים, כבר מגיל 6 לעשות בדיקה שגרתית מדי שנה לפחות כדי לראות שלא הופיע קוצר ראייה ואם כן לשקול טיפול שיגן על עיני הילדים", היא מוסיפה.

ומה לגבי מבוגרים? "אם אנחנו בגיל מבוגר וקוצר הראייה התפתח, אם נגביל או נאזן את השימוש במסכים, נוכל להקל על מערכת הראייה שלנו. דוגמא לכך היא חוק 20-20-20. בכל 20 דקות לעשות הפסקה מהמסך של 20 שניות ולהתסכל למרחק של כשישה מטר".