הלב במקום הנכון

השופט ניל הנדל איננו אחד שלא יודע להבדיל בין אויב לאוהב. יתכן שנפלה שגיאה בפסק הדין עליו חתם, אבל ההתנפלות עליו מכוערת. דעה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בכסלו תש"פ

הלב במקום הנכון          -ערוץ 7
השופט ניל הנדל
צילום: Miriam Alster/Flash90

כל אחד טועה לעתים. גם שופטי בית המשפט העליון. טעות היא דבר אנושי. לעתים טעות מעידה על משהו יותר עמוק, מה שאנחנו מכנים "טעות פרוידיאנית", אבל ברוב המקרים טעות היא רק טעות.

השופט ניל הנדל טעה. הוא לא היה צריך לחתום את פסק הדין של מחיקת עתירת המחבל שמת בכלא בהשתתפות בצער משפחתו של המחבל. זאת בהחלט שגיאה, אבל לא שגיאה כזו שבגללה מגיע לו להיתלות בכיכר העיר החדשה, ברשתות החברתיות. הוא כמובן גם תיקן את השגיאה. השיימינג שנעשה לשופט הנדל הוא מופע מכוער של כל מה שרע בתרבות הפייסבוק והטוויטר.

איך אני יודע שהטעות של הנדל היא רק טעות? כי כמו לכל שופט גם לשופט הנדל יש רקורד, יש שנים של כתיבת פסקי דין שמלמדים היכן מונח ליבו של השופט הנדל. והלב ל השופט ניל הנדל מונח במקום הנכון, אוהב עמו ואוהב ארצו.

כיוון שבמחבלים עסקינן, תרשו לי לסקור בפניכם בקצרה את הרקורד של השופט הנדל בתחום הזה: השופט הנדל הוא מהשופטים העקביים ביותר בבית המשפט העליון בתמיכתם בהרס בתי מחבלים כאמצעי הרתעה. הנדל גם החזיק בדעת המיעוט בבג"ץ בנושא החזקת גופות מחבלים, וקבע שניתן להחזיק גופות מחבלים על פי החלטת הקבינט. בהמשך דעת המיעוט של הנדל הפכה בדיון הנוסף לדעת הרוב.

הנדל היה גם בין שופטי המיעוט שסברו שהחלטתו של שר הפנים רוני בר און לשלול את התושבות הישראלית מארבעה חברי פרלמנט פלסטיני מטעם חמאס, תושבי מזרח ירושלים, היתה החלטה חוקית שאין לבטל אותה. במקרה הזה הנדל נותר במיעוט. הנדל היה גם בין השופטים שסברו שניתן למנוע לימודים אקדמיים מכל המחבלים הכלואים, בלי צורך לבדוק בנפרד את עניינו של כל אחד מהאסירים.

אגב, הנדל הוא באופן כללי שופט הרגיש לנושאים בטחוניים. הוא היה חלק משופטי הרוב אשר דחו על חודו של קול את העתירה נגד "חוק האזרחות" שמנע התאזרחות של פלסטינים בישראל באמצעות נישואין לישראלים. ממש לאחרונה הוא היה בין השופטים שאישרו את ההגבלה על טיסת פלסטינים השוהים בישראל לחו"ל דרך נתב"ג.

אז נכון, המשפט של ההשתתפות בצער משפחת המחבל שמת היה שגיאה. יתכן שהיא נבעה מחוסר תשומת לב לפרטי המקרה, יתכן שהיא נבעה מרגע של מחשבה לא מדויקת, אבל זו רק שגיאה. לא סיבה להתגולל על שופט ראוי ובטח לא סיבה לעשות לו שיימינג מכוער בראש כל חוצות