יצחק דביר פיינה ז"ל
יצחק דביר פיינה ז"ל צילום: באדיבות המשפחה

השבוע ציינו בערד שנתיים ללכתו של יצחק דביר פיינה ז"ל. דביר הוא בן הקהילה הדתית בערד ובנם של רונית והרב יהושע פיינה ראש אולפנת בנ"ע בערד.

מילדות התבלטה אישיותו הכובשת כמנהיג בסניף המקומי ובהנהגת הנוער במחוז דרום, לאחר שחרורו משירות צבאי ביחידה מובחרת בחר לחזור כמדריך לישיבה התיכונית בה למד, ישיבת בלבב שלם בירוחם.

בכ"ז מרחשוון התשע"ח, בעת טיול סנפלינג עם חניכיו במצפה רמון, מעד ונפל אל מותו. בחייו ובמותו הייתה לדביר השפעה מדהימה על מעגלי חברים רחבים מאוד ואין ספור יוזמות הנצחה הוקמו לזכרו בכל הארץ.

בגרעין בנ"ע בערד, שדביר היה בין הדוחפים להקמתו בחרו להנציח את זכרו בשני התחומים שהכי אפיינו אותו- "המחסן של דביר", מידי שבוע יוצאים סטודנטים מכפר הסטודנטים של בני עקיבא ומתנדבים של מחלקת ההתנדבות של עיריית ערד לאיסוף רהיטים ומכשירי יד שנייה היישר מבתי המוסרים אל המחסן או ישירות לבתי הנזקקים.

הפרויקט זוכה לאהדה רבה של השילוב בין עשיית חסד לעשייה ירוקה וממחזרת. הנצחה משמעותית נוספת היא "מדרשת דביר" הממשיכה את אהבת הארץ והמדבר של דביר.

המדרשה מספקת תוכן חינוכי וערכי לקבוצות המטיילות בערד והסביבה, סדנאות, הרצאות, סיורים, פעילויות odt ובישול שטח שמתבססים כולם על מדריכים מקומיים ושמים זרקור על סיפור ההתיישבות באזור והחיבור המהותי בין היהדות למדבר.