זוכי הפרס
זוכי הפרס צילום: דויד סאלם- זוג הפקות

ראש הממשלה בנימין נתניהו יעניק בעוד שבוע את פרס אמת ל-11 כלות וחתנים שזכו השנה בפרס א.מ.ת, המכונה "הנובל הישראלי".

הפרס בגובה מליון דולר מוענק זו השנה ה- 18 על הצטיינות והישגים יוצאי דופן ובעלי השפעה מרחיקת לכת ותרומה מיוחדת לחברה.

3 מזוכי הפרס השנה, נמצאים על סף פריצת דרך עולמית שתביא למציאת תרופה למחלות קטלניות וחשוכות מרפא - סרטן אלצהיימר ודמנציה. בחודש הבא יחלו ניסויים קליניים, בבני אדם, בשתיים מהתרופות שפותחו על בסיס המחקר של המדענים הישראלים זוכי הפרס.

מחקרו פורץ הדרך של פרופסור ינון בן נריה מהאוניברסיטה העברית הביא לפיתוחה של תרופה ביולוגית ללוקמיה. התרופה כבר רשמה הצלחה של 50 אחוז בניסויי מעבדה ובחודש הבא יחל הניסוי בבני אדם במרכז הסרטן ממוריאל סלואן קטרינג, המרכז הרפואי לטיפול ולמחקר במחלות סרטן, בניו יורק.

פרופסור יאיר רייזנר ממכון ויצמן הביא אף הוא לפריצת דרך בטיפול בחולי לוקמיה ופיתח אסטרטגיות להתגברות על התנגדות הגוף להשתלת מח עצם . גם הם נוסו בבית החולים הנודע בניו יורק.

פרופסור מיכל שוורץ הביאה לתגליות מעניינות ופורצות דרך בתחום הטיפול באלצהיימר ובדמנציה - שתי מחלות שעולם הרפואה עדיין לא מצא להן מענה. מחקר שנמשך עשרות שנים משנה לחלוטין את תפישת הטיפול בחולים. המחקר גילה כי המח קשור למערכת החיסונית וכי המאבק באלצהיימר ובדמנציה צריך לעבור דרך טיפול במערכת החיסונית ולא ישירות מול המח, כפי שנעשה עד כה בחוסר הצלחה.

בחודשים הקרובים יחל ניסוי קליני בתרופות שפותחו על בסיס מחקרה של פרופסור מיכל שוורץ.

פרס א.מ.ת הינו פרס מיסודה של קרן א.מ.נ - לקידום האמנות, המדע והתרבות בישראל, שנוסדה בשנת 1999 ע"י אלברטו מוסקונה ניסים ז"ל ידיד ישראל ממקסיקו.

הפרס מוענק מדי שנה בחמש קטגוריות: מדעים מדוייקים, מדעי החיים, מדעי הרוח, מדעי החברה, תרבות ואמנות. באקדמיה מוכר הפרס גם בכינויו "הנובל הישראלי". זאת מאחר וכל חמשת הישראלים שזכו בפרס נובל במדעים, הינם חתנים וכלות של פרס א.מ.ת היוקרתי. הפרס בסך מיליון דולר ומוענק לישראלים בלבד.

בראש ועדת הפרס עומד שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל. חברי וועדת הפרס הם:
מנכ"ל הקרן - מר אריה דובסון, עו"ד חיים אהרון, פרופסור (אלוף במיל) יצחק בן ישראל, פרופסור מיכאל סלע, פרופסור רות ארנון והיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית פרגו ברנע.

אריה דובסון, מנכ"ל קרן א.מ.נ התומכת במוסדות אקדמיים ומחקר בישראל ומממנת את הפרס אמר כי "מטרת קרן פרס אמת היא להכיר באלו שבחרו במצויינות כדרך חייים ובמימוש הפוטנציאל האנושי כחיוני ליצירת עולם טוב יותר עבור הדורות הבאים".


רשימת אחד עשר הכלות וחתני הפרס:

הזוכים בפרס א.מ.ת 2019 בפיזיקה וחלל הם:

פרופ' מרדכי שגב מהטכניון.
פרופ' צבי פירן מאוניברסיטה העברית ירושלים.

הזוכים בפרס א.מ.ת 2019 - ביו רפואה:

פרופ' יאיר רייזנר מכון ויצמן למדע.
פרופ' מיכל שוורץ ממכון ויצמן למדע.
פרופ' ינון בן-נריה מהאוניברסיטה עברית ירושלים.

הזוכים בפרס א.מ.ת 2019מדעי המדינה ואסטרטגיה:

פרופ' עזר גת מאוניברסיטת תל אביב.
פרופ' אבנר דה שליט מהאוניברסיטה עברית ירושלים.

זוכים בפרס א.מ.ת בהסטוריה כללית -2019:

פרופ' זאב קדר מהאוניברסיטה עברית ירושלים.
פרופ' מיכל סובל מאוניברסיטת חיפה.


הזוכים בפרס א.מ.ת 2019 -תרגום שירה וספרות:

דוקטור חנה עמית כוכבי ממכון וון ליר.
דוקטור דוד ויינפלד מהאוניברסיטה העברית ירושלים