הקוצב הקטן בעולם הושתל בביה"ח כרמל

קוצב הלב הקטן בעולם הושתל בהצלחה באמצעות צנתור במרכז הרפואי כרמל. הקוצב החדש פועל ללא חוטים ומושתל באמצעות צינתור.

תגיות: לב צינתור
ערוץ 7 , ג' בכסלו תש"פ

הקוצב הקטן בעולם הושתל בביה"ח כרמל-ערוץ 7
הרופא עם הקוצב הקטן
צילום: אלי דדון

דודי, תושב הקריות, הוא רק בן 55, אך עד היום עבר כבר שלוש פעמים הליך של השתלת קוצב לב.

ד"ר חורחה שליאמסר, מנהל המעבדה לאלקטרופיזיולוגיה במרכז הרפואי כרמל מסביר כי לדודי מבנה אנטומי מיוחד של עצם הבריח מה שגורם לשחיקה ופגיעה בחוטי הקוצבים המושתלים ומצריך את החלפת הקוצב.

"הפתרון היחידי שיכולנו להציע לדודי היה באמצעות הקוצב החדש ה MICRA של חברת מדטרוניק העולמית שהינו קוצב קטן וייחודי הפועל ללא חוטים כלל, ומושתל ישירות ללב. וכך פתרנו בעצם את בעיית שחיקת החוטים שהיתה לדודי ולעוד חולים רבים כמותו", מציין ד"ר שליאמסר.

דודי הינו החולה השני שעבר בהצלחה את השתלת הקוצב החדשני בכרמל. כבר למחרת השתלת הקוצב השתחרר דודי לביתו, חזר לעבודתו במשרד רואי החשבון שבו הוא עובד והוא מרגיש מצויין. בית החולים כרמל הינו הראשון מבין בתי החולים של הכללית בכל הארץ שהשתיל את הקוצב החדש והוא נבחר לבחינת הכנסת הטכנולוגיה החדשה לכללית.

הקוצב החדשני שהושתל בכרמל הינו קטן בהרבה מגודלו של קוצב רגיל. גודלו כגודל מטבע והוא אינו מצריך הכנסת אלקטרודות דרך הווריד אל תוך הלב. ד"ר שליאמסר מעדכן כי קפסולת הקוצב החדש מוחדרת בצנתור ישירות לחדר ימין של הלב ומעוגנת בו על ידי מנגנון מיוחד.

הקוצב החדש הנו פריצת דרך בתחום טיפולי האלקטרופיזיולוגיה בלב והוא מאפשר להכניס את הקוצב באמצעות צנתור בלבד וללא חתך וניתוח כלל. את השתלת הקוצב החדש בכרמל ביצע ד"ר שלימאסר יחד עם ד"ר ניסן בן דוב רופא בכיר ביחידה.

ד"ר שליאמסר מסביר כי בחמישים השנים האחרונות מבצעים רופאי הלב בארץ ובעולם השתלות של קוצבים, כדי להציל חולים שסובלים מדופק נמוך ונמצאים בסכנת חיים. המכשור השתפר בהדרגה במהלך השנים ובמקביל הממדים של הקוצבים קטנו באופן משמעותי. הסוללה של קוצב הלב, אשר בתחילת הדרך הייתה מספיקה רק לכמה שנים, כיום יכולה לפעול בין 10–15 שנים, ללא צורך בהחלפת הקוצב. יחד עם זאת, עד לאחרונה הקוצבים היו חשופים לסיבוכים שונים. הפרוצדורה של השתלת קוצב כוללת החדרת אלקטרודות קיצוב דרך וריד מרכזי אל תוך הלב. באחוז קטן יחסית הניתוח יכול להסתבך בחזה אוויר הנוצר מחור בקרום הריאה, הזזת אלקטרודות ואף מחדירה של אלקטרודות דרך דופן הלב עם התפתחות דימום. לאורך זמן האלקטרודות עלולות להשתפשף ולהישבר וכך לגרום לסיבוכים נוספים. האלקטרודות מועברות דרך מסתם הלב ובחלק מהמקרים קיימת סכנה של נזק למסתם. כמו כן, אלקטרודות עלולות לגרום להצרות ואף לחסימה של הורידים דרכם הושתלו.

אולם, הסיבוך של קוצבי הלב הנחשב לקשה במיוחד מעדכן ד"ר שלימאסר, הנו זיהום המקום שבוא מושתל גוף הקוצב או של אלקטרודות הקיצוב. במקרים של זיהום הרופאים חייבים להוציא את כל מערכת הקוצב והחוטים בניתוח, כיוון שאנטיביוטיקה לא עובדת על חיידקים שקשורים לאלקטרודות קיצוב.

יתרונות הקוצב החדש הינם, חיסכון משמעותי בהקטנת הזיהום, הקוצב החדש מוחדר באמצעות צנתור ישירות ללב ואינו דורש חתך חיצוני בעור כדי להחדיר אותו לגוף. אורך זמן פעולת החדרת הקוצב החדש קטן לעומת השתלת קוצבים מהדור הקודם. הקוצב החדש מושתל בחולה בצנתור פשוט יחסית בעוד השתלת קוצב בשיטה הרגילה גם כרוכה ביותר כאבים, החלמת החתך הניתוחי ובסיכון לזיהום.

מחיר הקוצב החדש הינו יקר לעומת הקוצבים הרגילים. עלות קוצב החדש הינה פי 5 לעומת קוצב רגיל, אולם הוא אינו מתאים לכל מטופל. קוצב הMICRA החדש מתאים לחולים עם ורידים המובילים ללב חסומים, מטופלי דיאליזה הסובלים מבעיות של חוסר ורידים ונטיה מוגברת לזיהומים, ולחולים שסבלו מזיהומים חוזרים במערכת הקיצוב בעבר מטופלים עם מאפיינים אלו יופנו להשתלת קוצב זה רק ע"י רופא מומחה באלקטרופיזיולוגיה וקוצבים.