השמאל נגד החלטת שר הביטחון בנט

מתקפה חריפה בשמאל על שר הביטחון בעקבות אישור תכנון השכונה החדשה בחברון. ח"כ כסיף: "גולדשטיין צופה בבנט מהגיהנום ומתמלא בגאווה".

ערוץ 7 , ג' בכסלו תש"פ

ד"ר עופר כסיף
ד"ר עופר כסיף
הדס פרוש, פלאש 90

תגובות גינוי חריפות במיוחד במפלגות השמאל להחלטת שר הביטחון נפתלי בנט לאשר את פתיחת התהליך לתכנון שכונה יהודית חדשה במתחם השוק הסיטונאי בחברון.

ח״כ תמר זנדברג ממפלגת המחנה הדמוקרטי טענה כי בניית השכונה היהודית החדשה בחברון היא ניצחון לכהנא על מדינת ישראל.

"מי שמקים שכונות יהודית בלב בירת האפרטהייד בישראל במקום לפרק אותן הוא משיחיסט שפוגע במכוון בעתידה של מדינת ישראל. השכונה היהודית בחברון היא מוקד הכהניזם הישראלי, שכונה נוספת היא ניצחון לכהנא על פני ישראל", תקפה זנדברג.

ח״כ אילן גילאון (המחנה הדמוקרטי) תקף וטען, "כעומק השחיתות, עומק ההתנחלות. שר הביטחון ורה״מ מתחרים על מי יבעיר ראשון את השטח. חבורה של פירומנים מנהלת מדינה. אין דרך אחרת לתאר את ההחלטה הזו. הממשלה הכי פוסט ציונית שהייתה פה. הם רוצים לא יהודית ולא ודמוקרטית. את הכהניזם בחברון צריך לפנות, לא להרחיב".

חברת הכנסת מרב מיכאלי (העבודה) טענה, "בנט אשכרה חושב שמשרד הבטחון הוא צעצוע שקיבל לשחק בו. משחק מונופול שבו הוא 'קונה' שכונות בחברון. שר בטחון דמיקולו הולך להבעיר את השטח ביהודה ושומרון, להגדיל ולנפח את הבעיה שמייצרת רק פחות ופחות בטחון. בנט, ביטחון מדינת ישראל הוא לא משחק".

ח"כ עופר כסיף פרסם בעקבות ההחלטה הודעה לפיה, "ברוך גולדשטיין צופה בבנט מהגיהנום ומתמלא בגאווה. עוד שכונת אפרטהייד בחברון תוביל להמשך הסבל של התושבים הפלסטינים בעיר, ולהמשך שפיכות הדמים. כנראה שכמה הרוגים זה מחיר שבנט שמח לשלם כשוחד בחירות לכהניסטים".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה מסר, "המלחמה בשלום נמשכת. ההחלטה לבנות התנחלות חדשה במרכז העיר הפלסטינית השניה בגודלה בגדה המערבית היא צעד מסוכן שמעמיק את משטר הכיבוש על מיליוני פלסטינים".

"650 חיילים שמאבטחים 800 מתנחלים באמצע עיר של 200 אלף פלסטינים - זה החזון המשיחי ומסוכן של הימין", הוסיף עודה.

ח״כ יוסף ג׳בארין תקף בחריפות את החלטת בנט "האדונים נעים בחופשיות בחברון, והנכבשים לא יכולים להיכנס הביתה או ללכת לעבודה בלי אישור של המשטר הצבאי - ככה נראים החיים בעיר האפרטהייד, חברון. נפתלי בנט, שר הביטחון של האדונים, רוצה לבצר את האפרטהייד, להכפיל את מספר המתנחלים בחברון, ולמרר עוד יותר את חייהם של הפלסטינים. בנט המשיחי יגיד שזו 'זכות אבות', אבל האמת היא שזה פשע נגד האנושות".

ח״כ היבא יזבק מסרה אף היא, "ישראל לא מפסיקה להפר את החוק הבינלאומי ולצפצף על זכויות הפלסטינים! ההחלטה לבנות שכונה חדשה בחברון היא ביטוי של מדיניות הכיבוש והדיכוי המתמשכת. פירוק ההתנחלויות היא חובה מוסרית, פוליטית ומדינית".

בימין, לעומת זאת, בירכו את השר בנט על ההחלטה לאפשר לראשונה מזה שנים פיתוח משמעותי בישוב היהודי בחברון.

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) מסר, "זה היום עשה השם נגילה ונשמחה בו. אני מברך את השר נפתלי בנט ואת הישוב היהודי בחברון. אכן מדובר בצדק היסטורי שהיה חייב להיעשות מזמן. יחד עם זאת חובה כעת בד בבד להתחיל פיזית בהנגשת מערת המכפלה לנכים. מאות אלפי נכים לא יכולים לחכות אפילו לא עוד שעה אחת. אסור שהנגשת המערה תיתקע כעת. בכוונתי לפנות לשר בנט בימים הקרובים על מנת להבין מדוע בפועל טרם החלו העבודות להנגשת המערה ומתי זה יקרה".

ח"כ שרן השכל שהחתימה בשבוע שעבר עשרות ח"כים ושרים על פניה בנושא לנתניהו ובנט מסרה, "התרגשתי לשמוע שהמכתב ששיגרתי בשבוע שעבר לשר הבטחון וראש הממשלה נושא פירות. דווקא עכשיו כשאנו מקבלים גיבוי אמריקאי להתיישבות היהודית בארץ, חשוב לפתח את ההתיישבות היהודית בחברון שהמתינה לכך זמן כה רב. אני גאה שמעל לעשרים חבריי כנסת ואני דרשנו את מה שהיה נכון וכעת היישוב היהודי יכפיל את עצמו והשוק היהודי בחברון יוכל להתפתח".

ח"כ מוטי יוגב מסר, "מברך את שר הביטחון נפתלי בנט, על אישור בניית שכונה יהודית חדשה במתחם השוק הסיטונאי עיר האבות. חברון שלנו מאז ולתמיד!".

חברת הכנסת לשעבר שולי מועלם-רפאלי מסרה, "שר הבטחון נפתלי בנט בהחלטה היסטורית מחזיר חיים יהודיים לשוק הסיטונאי בחברון, 90 שנה אחרי פרעות תרפ"ט שהביאו לנטישתו. ברכות לשרת המשפטים לשעבר איילת שקד שהביאה לפני שנה לביטול החסמים המשפטיים. חברון מאז ולתמיד, מחברת את עם ישראל לארצו. מתקדמים מכאן להחלת ריבונות".

יו''ר מועצת יש''ע דוד אלחייני בירך על ההחלטה, "אנחנו מודים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון נפתלי בנט על האישור לתחילת תכנון השכונה היהודית החדשה בשוק הסיטונאי של חברון. מדובר במהלך חשוב, אשר מהווה המשך ישיר להתיישבות הוותיקה ביישוב היהודי בחברון, אשר החשיבות שלה היא אדירה. לאחר עבודה רבה מול משרד הביטחון, אנו שמחים לראות שהנושא אושר וכעת נוכל להתחיל להתקדם לעבר בניית שכונה חדשה בעיר האבות. הבנייה בחברון תואמת לקצב ההתפתחות של היישוב היהודי במקום וצריכה להימשך בכל יהודה, שומרון ובקעת הירדן ללא עיכובים".