''צעד היסטורי ומתבקש''

ביישוב היהודי בחברון מברכים על החלטת שר הביטחון בנט לאשר בנייה יהודית במבנה השוק הסיטונאי. אורית סטרוק: "ניצלח את כל המכשולים"

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בכסלו תש"פ

''צעד היסטורי ומתבקש''-ערוץ 7
מתחם השוק בחברון
צילום: היישוב היהודי

ביישוב היהודי בחברון מברכים את שר הביטחון, נפתלי בנט, שהורה למתאם פעולות הממשלה בשטחים והמינהל האזרחי ביהודה ושומרון להודיע לעיריית חברון על התחלת תכנון שכונה יהודית חדשה במתחם השוק הסיטונאי שאדמתו שייכת ליהודים.

חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק, מנהלת שדולת ארץ ישראל בכנסת ומראשי המתיישבים בחברון יודעת שהשלבים הבאים לא יהיו פשוטים.

"האישור הזה מתחיל תהליך. הוא מאפשר לתכנן בשוק כך שהמשמעות האמיתית של כל הדחפורים, הבנייה והאכלוס עוד לפנינו, אבל זה צעד היסטורי שאנחנו מחכים לו הרבה מאוד זמן יחד עם הרבה מאוד אנשים בעם ישראל", אומרת סטרוק לערוץ 7.

היא מספרת שהידיעה על החלטת שר הביטחון לאשר את הליכי התכנון במתחם הגיעה במהירות לאנשים רבים שצלצלו אליה. "קיבלתי הודעות מנכדים של ניצולי טבח תרפ"ט שלא יודעים את נפשם לאחר ששמעו את הבשורה הטובה".

סטרוק מדברת על הצדק שנעשה, לאור העובדה שמדובר בשטח שהוא ללא ספק בבעלות יהודית. "אנחנו מדברים על שטח גדול שנרכש לפני 200 שנים על ידי ראשי הקהילה היהודית בחברון לטובת גאולת קרקעות בעיר. בחלק מהשטח הם התיישבו, בחלק אחר הם לא הספיקו. באותם ימים, לקנות קרקעות בחברון היה מאוד קשה. הקהילה היתה ענייה מרודה והם נדרשו לחסוך לחם מפי ילדיהם לשם כך. הכל היה בשל אמונה ודבקות במטרה הזו".

"בטבח תרפ"ט לפני תשעים שנים, שניים מתוך שלושת ראשי הקדש 'כוללות ספרדים מגן אבות' נשחטו והשלישי – הרב פרנקו – טרח להמשיך ולרשום את הקרקעות על שם ההקדש שהוא גוף משפטי שפועל עד היום", היא מוסיפה.

אז אם הכל ברור כל כך, מדוע השטח לא הופשר לבנייה מזמן? "הקרקע לא הועברה עד עכשיו לטובת פיתוח היישוב היהודי בחברון, למרות שהשוק שעליה כבר 25 שנים לא פעיל וכבר למעלה מ-20 שנים יש שוק בחלק המערבי של העיר ואין סיכוי שיחזרו למקום הזה מסיבות ביטחונית. למה עד עכשיו לא העבירו את זה עד עכשיו לטובת היישוב היהודי? כי היתה עמדה משפטית שקבעה שהשטח הזה בדיירות מוגנת מוקנה לעיריית חברון הערבית.

''זה השתנה בערב שבת חיי שרה לפני שנה, אז פורסמה חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה שנותנת אפשרות, חרף הדיירות המוגנת, לפתח את השטח לטובת היישוב היהודי בחברון".

אבל גם לאחר החלטת היועמ"ש המצב נותר כשהיה. "איכשהו העסק לא זז והיה תקוע יותר משנה. המכתב שהיה צריך להישלח לראש עיריית חברון, שהוא כידוע רוצח מורשע שידיו מגואלות בדם שישה מחברינו, לא נשלח עד היום. הבוקר, שר הביטחון, קיבל את ההחלטה המתבקשת והראויה לשלוח את המכתב הזה".

סטרוק מצהירה שמתיישבי חברון אינם מתכוונים להתייאש עד שהמתחם כולו ייושב. "שום דבר בחברון הוא לא פשוט. המאבק על חברון היהודית קשה מאוד, לערבים מאוד חשוב שלא נהיה פה ושלא נתבסס פה. הם עושים כל שלאל ידם כדי למנוע זאת. על כל בית שבנינו פה היינו צריכים לעבור הרבה מאוד הליכים משפטיים והרבה ניסיונות לתקוע מקלות בגלגלים. משנה לשנה, התמיכה הציבורית והפוליטית ביישוב היהודי בחברון, הולכת גדלה ומתעצמת".

"שוחחתי עם שר הביטחון והוא אמר לי שנפלה בחלקו זכות עצומה. הרבה מאוד אנשים מבינים שחברון תיבנה והשאלה היא אם תהיה להם זכות בבניין שלה. אני מאמינה שאת כל המכשולים נצלח, אנשי חברון ידועים בנחישותם, והחלק השני של הרובע היהודי בחברון ייבנה לתפארת עיר האבות והבנים".