ישראלית מונתה לתפקיד בכיר בארגון ה-FATF

ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, תכהן כיו"ר של קבוצת העבודה האופרטיבית של הארגון.

תגיות: הלבנת הון
אורלי הררי - ערוץ 7 , ג' בכסלו תש"פ

ארכיון
ארכיון
צילום: דוברות רכבת ישראל

פחות משנה לאחר שישראל התקבלה לארגון ה- FATF היוקרתי, כוח המשימה הבינלאומי המוביל את המאבק העולמי בהלבנת הון, מימון טרור ומימון הפצה של נשק להשמדה המונית, בחר הארגון בנציגה ישראלית לכהונה בתפקיד מוביל בארגון.

בסוף השבוע האחרון נבחרה ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים המובילה את המשלחת הישראלית לארגון, לכהן כיו"ר של קבוצת העבודה האופרטיבית של הארגון.

מדובר במינוי ראשון מסוגו של נציג ישראלי לעמוד בראש קבוצת העבודה האופרטיבית והחשובה של הארגון היוקרתי.

ד"ר ווגמן-רטנר נבחרה לתפקיד מקצועי מוביל זה פחות משנה לאחר הצטרפותה של מדינת ישראל כחברה מלאה בארגון, לאחר שעמדה בהצלחה בהליך ביקורת הבינלאומית אשר הציבה את ישראל כאחת משלוש המדינות המובילות בעולם מבחינת האפקטיביות של משטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור ואת הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור כאחת משתי הרשויות המובילות בעולם.

תפקידה של קבוצת העבודה האופרטיבית של הארגון,Risk, Trends and Methods Group (RTMG), הוא לזהות את הסיכונים והאיומים בתחומי הלבנת ההון ומימון הטרור. בנוסף, תפקידה הוא לנתח את הטיפולוגיות המתחדשות ודרכי הפעולה של עבריינים ומממני טרור. זאת בכדי להביא את הדברים בפני רשויות האכיפה והרגולטורים הפיננסיים בכל העולם ועל מנת להשפיע על קביעת המדיניות על ידי הארגון אשר המלצותיו מהוות את הסטנדרט הגלובאלי המחייב בתחום.

המשלחת הישראלית לארגון ה-FATF פעילה באופן דומיננטי בקבוצת עבודה זו, כבר מאז התקבלה המדינה לארגון כמשקיפה בשנת 2016, וביתר שאת לאחר חברותה הרשמית השנה. בין הפרויקטים בהם השתתפה המשלחת הישראלית, ניתן למנות דו"ח בנושא דרכי המימון של הארגונים דעא"ש ואל-קעידה, המלצות לעניין חקירות בתחום הנכסים הוירטואליים, אסטרטגיות לסיכול מימון טרור, רשתות מלביני הון מקצועיים ועוד. מדינת ישראל אף ארחה את כנס המומחים השנתי שעורכת קבוצת עבודה זו, בחודש מרץ האחרון, בו השתתפו למעלה מ-300 מומחים מ-55 מדינות.

ד"ר ווגמן-רטנר תכהן כיו"ר הקבוצה במשותף עם מר דניאל טלסקלאף, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון של שוויץ, אשר בעברו עמד בראש הרשות המקבילה של ליכטנשטיין וכיהן כנשיא ארגון Moneyval במועצת אירופה, אשר גם בו חברה מדינת ישראל.

ארגון ה-Financial Action Task Force הינו כוח המשימה הבינלאומי המוביל את המאבק הגלובלי בהלבנת הון ומימון טרור. זהו כוח משימה בינלאומי יוקרתי המונה 38 מדינות בלבד (ושני ארגונים רב-מדינתיים) אשר קובע את הכללים הבינלאומיים בתחום המאבק בהלבנת הון, מימון טרור ומימון הפצה של נשק להשמדה המונית, המחייבים את כל מדינות העולם.