קורבין מסתייג מענישה קשה למחבלים

"אני לא חושב שהענישה החמורה למחבלים צריכה להיות באופן אוטומטי", טען קורבין. "זה מאוד תלוי איך המורשעים מתנהגים בכלא", הסביר

מיכל לוי , ד' בכסלו תש"פ

קורבין מסתייג מענישה קשה למחבלים-ערוץ 7
ג'רמי קורבין
צילום: רויטרס

יו"ר מפלגת הלייבור הבריטית ג'רמי קורבין שוב הסתבך עם אמירה לא פופולרית בעליל, העשויה לגרום למפלגתו לרדת לשפל גדול עוד יותר מזה שצופים לה הסקרים בעקבות הפיגוע שהתרחש בגשר לונדון ביום שישי האחרון בו נהרגו שני אזרחים בריטים.

לאחר שראש הממשלה בוריס ג'ונסון אמר כי לדעתו יש להחמיר את הענישה כלפי מורשעים בטרור, ולמנוע לחלוטין שחרור מוקדם למחבלים שנשפטו לתקופת מאסר, שחרר ג'רמי קורבין אמירה הפוכה וקומם עליו רבים מאזרחי בריטניה.

"אני לא חושב שהענישה החמורה צריכה להיות באופן אוטומטי", טען קורבין במענה לשאלת עיתונאים אם הוא מסכים עם הצהרתו של בוריס ג'ונסון

"זה מאוד תלוי איך המורשעים מתנהגים בכלא", הוא הסביר, "ובעיקר צריך לעקוב אחריהם לאחר השחרור, לברר איפה הם מסתובבים ועם מי הם מדברים".

ג'ונסון לעומתו הכריז כי יעביר חקיקה שתקבע כי מורשע בטרור לא ישתחרר לפני שריצה לפחות 14 שנות מאסר. זאת, לאחר שהתברר שהמחבל שביצע את הפיגוע ביום שישי, אחמד חאן, ריצה עונש של שמונה שנות מאסר בלבד, למרות שנגזרו עליו 16 שנות מאסר. השחרור היה אוטומטי בגלל התנהגות טובה במהלך תקופת הכליאה שלו.

לטענת ג'ונסון, הוא ניסה כבר לקדם חקיקה מסוג זה אבל לא הצליח בגלל שהפרלמנט הבריטי תקוע ואינו יכול לקדם דבר כל עוד לא תתקיימנה בחירות נוספות והמפלגה השמרנית שבראשה הוא עומד תקבל רוב מובהק שיאפשר לה להעביר החלטות מבלי להזדקק לחסדי מפלגת הלייבור השמאלנית שבראשה עומד קורבין.

האמירה של קורבין נתפסת כבעייתית במיוחד לנוכח העובדה שהוא כבר נתפס בעבר במחוות של כבוד למחבלים שרצחו יהודים, בעת שביקר במדינות מוסלמיות. קורבין אף הצהיר על עצמו כי הוא ידיד של ארגון הטרור חיזבללה וכן של ארגון חמאס.

מי שנחלץ להגנתו של קורבין היה דווקא אביו של אחד ההרוגים בפיגוע ביום שישי, ג'ק מריט.

"הבן שלי לא היה רוצה שמותו ישמש פוליטיקאים ציניים שמבקשים לגרוף הון פוליטי מהדם שלו", אמר מריט, "הוא לא היה רוצה שבגללו יגזרו עונשים דרקוניים על נאשמים, ולא שאף לכך שיבצעו מעצרים לא חיוניים. ג'ק התייצב תמיד לצד החלש", דברי האב השכול.