לדבר עם זרים
לדבר עם זרים צילום: יחצ זמורה

הפעם נתחיל מהסוף. לא מהספר אלא דווקא ממחברו. כי מכאן אולי בעצם נבין הרבה דברים על האיש וספריו המיוחדים.

מחבר הספר החדש לדבר עם זרים מלקולם גלדוול הוא מחברם של רבי־מכר רבים, והוא נכלל ברשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר של המגזין ״טיים״, ואחד מהוגי הדעות המובילים בעולם. וכך דווקא מנקודת מבטו אולי להיטיב להבין ולהשכיל עם הספר השונה הזה.

טענתו העיקרית היא שרוב בני האדם אינם יודעים איך לדבר עם זרים. וזה התחיל כפי שהוא מספר, בספרו דווקא באבא שלו. שאהב לדבר עם זרים.

וכך מספר המחבר: לפני הרבה שנים, כשההורים שלי באו לבקר אותי בניו יורק, החלטתי לשכן אותם במלון מרסר. זה היה סוג של מעשה קונדס מצידי. המרסר הוא מלון שיקי ואקסקלוסיבי, מסוג המקומות שבהם מתאכסנים הידוענים הכי נוצצים. ההורים שלי — ואבא שלי במיוחד — היו עיוורים לדברים כאלה. אבא שלי לא צפה בטלוויזיה, לא הלך לקולנוע, ולא האזין למוזיקה פופולרית. גם אם הוא שמע על המגזין פיפל, הוא בטח חשב שמדובר בכתב עת לאנתרופולוגיה. תחומי המומחיות שלו היו מאוד ספציפיים: מתמטיקה, גינון ותנ"ך.

כשהגעתי לאסוף את הוריי לארוחת ערב, שאלתי את אבא שלי איך היה היום שלו. "נהדר!" הוא אמר. מסתבר שהוא בילה את אחר הצהריים בשיחה עם איש אחד בלובי. זו היתה התנהגות די אופיינית לאבא שלי. הוא אהב לדבר עם זרים.

ומכאן לספר האיכותי והמחכים. פידל קסטרו שתל בסי. אי. איי חפרפרת, שהחוקרים לא הצליחו לגלות, נוויל צ'מברליין חשב שאפשר וצריך להאמין לאדולף היטלר ואיש העסקים ברני מיידוף הצליח לתעתע בברוני כספים ברחבי העולם

איך הם עשו את זה?

מלקולם גלדוול, קובע כי הם הצליחו לעשות זאת משום שמשהו לא עובד בכלים ובאסטרטגיות שאנו משתמשים בהם כאשר אנחנו מנסים להבין אנשים שאיננו מכירים.

טענתו המרכזית של גלדוול היא כאמור שרוב בני האדם אינם יודעים איך לדבר עם זרים, ומגבלה זו היא מקור לאי־הבנות, שגיאות וקונפליקטים שהשפעתם עמוקה. בספר שלפנינו הוא מנסה ללמד אותנו איך לעשות את זה נכון.

'יש לנו בעיה', קובע מלקולם גלדוול, מחברם הנודע של רבי־המכר מצוינים ודוד וגוליית 'משהו חורק בכלים ובאסטרטגיות שאנו משתמשים בהם כאשר אנחנו מנסים להבין אנשים שאיננו מכירים. בגלל שאנחנו, רוב בני האדם, לא יודעים איך לדבר עם זרים, נוצרים קונפליקטים, נוצרות אי־הבנות, שהשפעתם עמוקה'.

הקריאה בספר מענגת, מרתקת, מחכימה ומרתקת. יש ממי ומה ללמוד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו