43% מהציבור: נתניהו אשם בפלונטר

מנתוני מדד הקול הישראלי החודשי עולה כי רוב גדול בציבור (82%) פסימיים בנוגע לאפשרות שתוקם ממשלה על ידי ח"כ כלשהו בכנסת ה-22.

ערוץ 7 , ד' בכסלו תש"פ

43% מהציבור: נתניהו אשם בפלונטר-ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס

43% מהישראלים רואים ברה"מ בנימין נתניהו את האחראי המרכזי לכך שבחודשיים האחרונים לא הוקמה ממשלה.

38% תולים את האשם בפלונטר הפוליטי ביו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן ורק 7.5% מאשימים את יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ.

כך עולה מנתוני 'מדד הקול הישראלי' החודשי של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה, שפורסמו הבוקר (שני).

פילוח לפי מחנה פוליטי (יהודים) מעלה כי בשמאל ובמרכז רוב גדול (86% ו-67%) רואים בנתניהו את האשם המרכזי, ואילו בימין רק 23% תולים בו את האשם, בעוד שאת עיקר האשמה הם מעמיסים על כתפיו של ליברמן (57%).

רוב גדול בציבור (82%) פסימיים בנוגע לאפשרות שתוקם ממשלה על ידי חבר כנסת כלשהו במהלך כהונת הכנסת ה-22, בזמן שנותר עד תום התקופה בה עדיין אפשר לעשות זאת.

בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה רוב מכריע בציבור הישראלי (59%) חושב כי הוא צריך לסיים את תפקידו, מהם: 35% סבורים כי על נתניהו להתפטר ולנהל את משפטו כאזרח מן השורה, 16% תומכים בפרישה זמנית וחזרה לתפקידו אם יזוכה ו- 8% תומכים בחתימה על הסכם טיעון הכולל פרישה מהחיים הפוליטיים בתמורה לאי העמדה למשפט.

פחות משליש (32%) סבורים כי נתניהו יכול להמשיך בתפקידו כראש ממשלה לאורך משפטו, 15% מהם בעד הענקת חסינות לנתניהו.

מיקוד במצביעי הליכוד מעלה תמונה שונה: רובם תומכים בהמשך כהונת נתניהו למרות שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום (27% סבורים שעל נתניהו להמשיך בתפקידו ואחוז זהה סבור שיש להעניק לו חסינות). 17% מעדיפים פרישה זמנית ואם יזוכה בדין, יהיה רשאי לחזור לתפקיד רה"מ. 12% היו רוצים לראותו מתפטר ו- 8% תומכים בכך שיחתום על עסקת טיעון ויתרחק מהחיים הפוליטיים.

באשר לנאומו של רה"מ לאחר פרסום החלטת היועמ"ש - 47% מהציבור היהודי סבורים שנתניהו טעה כשהצהיר שהתהליך המשפטי נגדו "מזוהם" ונועד להפילו מהשלטון, לעומת 41% שאומרים שצדק. בקרב הציבור הערבי הפערים גדולים עוד יותר: 79% מהם לא חושבים שהתהליך נגד נתניהו היה מזוהם, ורק 11% הסכימו עם טענתו של נתניהו.