דיווח: התקדמות במו"מ לאחדות

על פי הדיווח בחדשות 13 שתי המפלגות הגדולות הגיעו לשורת הסכמות, אולם נקודת המחלוקת המרכזית בין המפלגות נותרה בעינה.

ערוץ 7 , ד' בכסלו תש"פ

צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד בלשכת יו"ר הכנסת
צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד בלשכת יו"ר הכנסת
צילום: חזקי ברוך

צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל כחול לבן הגיעו להסכמות בשורה של סוגיות שהיו נתונות במחלוקת בין המפלגות, כך דווח הבוקר (שני) בחדשות 13.

עם זאת, נקודת המחלוקת העיקרית בין המפלגות, כהונת נתניהו בראשות הממשלה בתחילת הקדנציה, לא נפתרה, ובכחול לבן עדיין מסרבים לכהן בממשלה שבראשה יעמוד בנימין נתניהו.

על פי הדיווח, בין הצדדים הושגה הסכמה על חקיקת "חוק נבצרות" עוד לפני הרכבת הממשלה, כך שלא יהיה מצב שבו ראש ממשלה יכהן עם כתב אישום.

במידה שיוגש כתב אישום נתניהו ישמש כממלא מקום ראש הממשלה בנבצרות ובלי סמכויות.

עוד הוסכם בין שתי המפלגות, לכאורה, כי יחוקק חוק שיאשר מראש את המעבר בין ראשי הממשלה - כלומר תאריך שבו יתבצע החילוף בין ראשי הממשלה. כך, לא תהיה החלפת ראש הממשלה במסגרת הרוטציה כרוכה בהמתנה להתפטרות נתניהו.

בפגישות סוכמה גם חלוקת התיקים בין השרים הבכירים, והוחלט ששר המשפטים יהיה מועמד חיצוני, שאינו פוליטקאי ומוסכם על שני הצדדים.

הממשלה תהיה פריטטית והחלוקה תהיה שווה. הנהלת הקואליציה תהיה מחולקת גם היא באופן שווה, כך שלבלוק הימין לא יהיה יתרון.

נזכיר כי אתמול נפגשו צוותי המו"מ של המפלגות בכנסת בחסות יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לפגישת משא ומתן שנועדה לקדם הקמת ממשלת אחדות ולמנוע בחירות. בסיומה של הפגישה נמסר מכחול לבן, "הפגישה התקיימה ברוח טובה אך הפערים בין שני הצדדים נותרו משמעותיים. תיתכן פגישה נוספת בהמשך השבוע".

מהליכוד נמסר לאחר הפגישה: "הליכוד הסכים לוויתורים מפליגים, אבל יאיר לפיד עדיין עושה כל מאמץ כדי לסכל ממשלת אחדות. אם לפיד יפסיק לחבל במאמצים לאחדות עדיין יש אפשרות אמיתית למנוע בחירות ולהקים ממשלת אחדות".