הבלגים העדיפו אנטישמיות על פני הכרה

פסיטבל שנערך בעיר אלאסט שבבלגיה מתעקש להמשיך את השימוש במוטיבים אנטישמיים למרות שלילת חסות אונסק"ו. הרב מרגולין ממשיך להיאבק.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ד' בכסלו תש"פ

הרב מנחם מרגולין,
הרב מנחם מרגולין,
צילום: יוני קמפינסקי

מארגני הקרנבל השנתי בעיר אלאסט, בלגיה, פרסמו גם השנה קריקטורות אנטישמיות כהזמנה לפסטיבל השנתי שזכה עד כה להכרה מארגון התרבות והמורשת של האו"מ – אונסקו.

בקרנבל אלאסט מקום של "כבוד" למיצג אנטישמי מובהק שכולל בובות ענק של יהודים דתיים, כאשר דמותם ופניהם מוצגות באופן סטריאוטיפי: אף גדול, פרצוף מרושע ושקים של כסף צמודות לגופם.

בניסיון "לרכך" את הביקורת החמורה שמוביל נגדם, זו השנה השנייה, יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, EJA, הרב מנחם מרגולין, הוסיפו מארגני הפסטיבל לקריקטורות האנטישמיות את הכיתוב: "אנחנו צוחקים על כולם".

אלא שהרב מרגולין לא הסתפק בכך, כמובן, ושיגר למנכ"לית אונסק"ו דרישה נחרצת להתנות את המשך ההכרה הבינלאומית של הארגון בפסטיבל, בהסרה של כל סממן אנטישמי. "ראש עיריית אלאסט 'הסביר' לאונסק"ו שמדובר בבדיחה ברוח הקרנבל.

"העניין עם בדיחות זה שהן אמורות להצחיק את כולם. ולנו היהודים חוש הומור פנטסטי" כתב הרב מרגולין והטעים. "אף יהודי בשום מקום באירופה לא צוחק. במקום זאת, אנו נרתעים בגועל מהדרך הגרוטסקית שמארגני הקרנבל מבקשים להציג יהודים – אף גדול ופרצוף חמדן ומרושע. מדובר ממש בפעולת 'העתק הדבק' מהתעמולה הנאצית של גבלס וזה מסוכן! מבקשים ליצור פה בידול בין יהודים לבין החברה הבלגית המיינסטרימית".

דבריו של יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה נפלו כנראה על אוזניים קשובות וגם בעיריית אלאסט הבינו כי אונסקו יתנה את המשך ההכרה בפסטיבל בהסרת המיצגים האנטישמיים. אולם, אמש התברר כי ראש העיר והמארגנים העדיפו לוותר על ההכרה הבינלאומית ולדבוק באנטישמיות.

הרב מרגולין הודיע כי לנוכח ההחלטה המבישה איגוד הארגונים היהודיים באירופה בוחן עתה את הדרכים החוקיות להסיר את החרפה.