האיש והאגדה - מופע על חייו של הרב שלמה ריסקין

ג'קי לוי לוקח את הקהל לסיור בחייו של הרב ריסקין, וחושף את שורשי חזונו שהובילו אותו להיות מהרבנים המובילים באורתודוכסיה המודרנית

אורלי הררי - ערוץ 7 , ד' בכסלו תש"פ

האיש והאגדה - מופע על חייו של הרב שלמה ריסקין-ערוץ 7
מה הסוד הגדול?
גרשון אלינסון

איש התקשורת והיוצר ג'קי לוי הציג לראשונה מופע יחיד חדש על חייו של הרב שלמה ריסקין, רבה של המועצה המקומית אפרת ומי שייסד לפני 36 שנה את רשת מוסדות 'אור תורה סטון'.

מופע הבכורה נערך במתנ"ס גוש עציון באלון שבות בפני תלמידות הלומדות באולפנות של רשת 'אור תורה סטון', והוא מהווה יריית פתיחה לסדרת אירועים ופעילויות שמקיימת הרשת לקראת הגעתו של הרב ריסקין לגבורות.

האירועים יוקדשו לציון מורשתו ועשייתו התורנית והציבורית של הרב בארה"ב ובישראל, ויכללו בין השאר הכנסת ספר תורה בישראל וארה"ב, פעילויות חינוכיות ועוד.

המופע ''האיש והאגדה - מסיפורי הרב ריסקין'' שחיבר ג'קי לוי לוקח את הקהל לסיור בחייו של הרב, ובאמצעותו נחשפים הצופים לשורשי חזונו של הרב ריסקין ולאופן בו עוצבה תפיסת עולמו, אשר הובילה אותו במרוצת השנים להיות מהרבנים המובילים באורתודוכסיה המודרנית.

"קוראים לי ג'קי, וכבר חודשיים אני אוכל, ישן וחולם בלילות הרב ריסקין", אומר לוי במהלך המופע, "לספר סיפורים זה מה שאני עושה בחיים, אבל שברתי את הראש איך מספרים את הסיפור הזה, ובמיוחד - איזו סיפורים להשאיר בחוץ. הגעתי למסקנה שהדרך היחידה היא להפוך את הדברים, ולספר אותם לא מנקודת מבטו של הרב, כי אני בעצמי לא הצלחתי להבין איך הרב ריסקין הצליח, אלא לספר את הסיפור מנקודת מבטם של האנשים הרבים עליהם הוא השפיע".

"הרב ריסקין מספר המון סיפורים עם סוף חיובי, אבל לא מספר איך הוא עשה את זה ואיך תמיד מצא לבסוף פתרון - את הסוד הגדול הוא מסתיר מאיתנו", אומר ג'קי לוי בהמשך המופע. "דווקא הטכניקה שבה מספר הרב ריסקין את סיפורי חייו, מעניקה לכל אחד את האפשרות להגיד לעצמו שזה אפשרי ושאנחנו יכולים לשנות את העולם, או לפחות את חלקת האלוקים הקטנה שבה אנו מתרוצצים, עם קצת אמונה, קצת רצון טוב, עם המחנכים וההורים הנכונים, עם הליווי הנכון וחוש הומור, אנחנו יכולים טיפה לשנות את העולם".

בסופו של המופע עלו הרב ריסקין ורעייתו לשיחה משותפת עם לוי, ובתשובה לשאלה איך הספיק כל כך הרבה במהלך חייו למרות המכשולים והמתקפות מחוץ לממסד הדתי ומתוכו, ענה: "זכיתי לחלום את החלום של הקב"ה, שהכווין את הכל. זה לא מקרה, ואני מאמין שאין דבר כזה מקריות, אלא זוהי הדרך של הקב"ה להראות, שהוא נמצא אפילו באנונימיות – וזה ה'סוד'".

הרב כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות 'אור תורה סטון', אמר כי "לא בכדי נאמר 'וה' נתן חכמה לשלמה'. הרב ריסקין הוא יזם רוחני ואיש חזון, אשר הקים בישראל וארה"ב עשרות מוסדות שהשפיעו על המרקם החברתי של יהודי ישראל והתפוצות וגרמו להמשכיותו, ובמקרים רבים אף שינו את שביל ההיסטוריה.

''הרב ריסקין הוא לא רק מנהיג יצירתי ואסטרטג היודע להגשים את חלומותיו וחזונו, אלא הרבה מעבר לך. אני יכול לומר שבתקופה שבה הכווין אותי בכניסה לתפקידי ברשת 'אור תורה סטון', הכרתי איש צנוע ששם את קידום המוסדות והאדרת התורה לפני כל דבר אחר. מי ייתן ותהיה לנו הזכות ליהנות ממנהיגותו של הרב ריסקין לעוד שנים רבות ושהוא ימשיך לרוות נחת ממוסדות התורה המדהימים שהקים וטיפח", הוסיף ברנדר.