בני גנץ נגד ברית הגנה עם ארה"ב

יו"ר כחול לבן חושש: ברית עם ארה"ב עלולה להגביל את חופש הפעולה של מדינת ישראל ואת יכולת צה"ל להגן עליה.

ערוץ 7 , ד' בכסלו תש"פ

גנץ מגיב לכתבי האישום
גנץ מגיב לכתבי האישום
צילום: אלעד מלכה

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, הודיע אחר הצהריים (שלישי) כי מפלגתו תתנגד לחתימה על הסכם ברית הגנה עם ארצות הברית.

"כחול לבן בראשותי לא תתמוך בהסכם בינלאומי שיגביל את פעולתה של מדינת ישראל ואת יכולתו של צה"ל להגן עליה מול האיומים העומדים מולה", אמר גנץ.

לדבריו, "יש לי הערכה עמוקה ליחסים האסטרטגים עם ארצות הברית, בת בריתנו שאיתה אנו חולקים ערכים זהים ואינטרסים משותפים. אבל חשש כבד עולה, כי ראש ממשלה שעסוק בעצמו, יאפשר לכבול את ידי כוחות הביטחון בניגוד לעמדה שהביעה מערכת הביטחון לאורך עשרות שנים".

שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, חשף בשבוע שעבר בכנס של ארגון יהודי כי הרמטכ"ל אביב כוכבי והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת תומכים ביוזמה לכינון ברית הגנה בין ישראל לארצות הברית.

על פי הדיווח באתר גלובס, דרמר אמר "לעונג לי לעבוד עמכם על ברית הגנה הדדית (בין שתי המדינות)... זה מיזם שאני תומך בו נמרצות. זה מיזם שנהנה מתמיכת ראש הממשלה נתניהו, מתמיכת הרמטכ"ל המכהן אביב כוכבי, ותמיכת ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת. דיברתי ישירות עם שלושתם על סוגיה זו ושלושתם תומכים ברעיון".

דרמר הוסיף כי "הסכם ההגנה עם ארה"ב יתרום שלושה דברים: היא ייתן ביטוי רב-עוצמה לברית בין שתי המדינות; הוא יספק שכבת הרתעה נוספת נגד האיומים הקיצוניים ביותר שמולם ניצבת ישראל ובכך יקדם ביטחון ויציבות; והוא יספק בסיס לשדרוג דרמטי של היחסים בין ישראל לארה"ב".

"ישראל תוסיף להיות בעלת הברית החשובה ביותר של ארה"ב ב-50 השנים הבאות בגלל שתי סיבות, ביטחון וטכנולוגיה", אמר שגריר ישראל בארצות הברית.

יום לפני הבחירות האחרונות לכנסת סיפר הנשיא טראמפ על היוזמה שעלתה בשיחת טלפון עם ראש הממשלה נתניהו. "שוחחתי היום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ודנו על האפשרות של קידום ברית הגנה הדדית בין ארה"ב לישראל שתבסס עוד יותר את היחסים הכבירים בין שתי המדינות", צייץ טראמפ ב-16 בספטמבר.