יהודי התפוצות, בואו הביתה

בירושלים נערך כנס ז'בוטינסקי השלישי של תנועת בית"ר העולמית בסימן אתגר העלייה והתפוצות.

ערוץ 7 , ד' בכסלו תש"פ

יהודי התפוצות, בואו הביתה-ערוץ 7
נריה מאיר
צילום: משה בוכמן

למעלה מ-300 בוגרי וחניכי תנועת בית"ר לדורותיהם הגיעו לכנס ז'בוטינסקי' השלישי של תנועת בית"ר העולמית שהתקיים בסימן אתגר העליה והתפוצות.

בכנס השתתפו בכירים במפלגות השונות בישראל ודנו בשאלת יחסה של ישראל לאתגר התפוצות.

ח"כ ניר ברקת מהליכוד אמר כי "לא מספיק שאנחנו בית לכל יהודי התפוצות, ז׳בוטינסקי בשנות ה-30 הסתובב באירופה. יש לא מעט מחלוקות בעם היהודי יש לנו אתגרים רבים. ישבתי אתמול עם כמה ארגונים. עוד לא פיתחנו איך רותמים את העולם. אם נעשה עבודה נכונה, נראה לעולם שאנחנו באותו תור. אנחנו חייבים לעבוד בשיתוף פעולה עם היהודים. שיתוף הפעולה הזה יביא לנו קרבה. עם ישראל שבטים שבטים ורק מסתכלים על השונית. אנחנו חייבים לראות איך משתפים פעולה".

יו"ר הימין החדש, ח"כ איילת שקד, אמרה כי סוגיית יהודי התפוצות היא בעיה אסטרטגית. "יש לנו אחריות להילחם בהתבוללות בתפוצות. אסור להסתכל על התפוצות כעל מקור לעלייה וכסף. אנחנו צריכים להשקיע כסף בתפוצות, לחזק את הזהות היהודית ולהלחם בהתבוללות".

יוזם הכנס, ראש ההנהגה העולמית של בית"ר עו"ד נריה מאיר ציין כי ז'בוטינסקי גרס שיש להעלות את כל יהדות התפוצות לישראל.

"'אוהב אני את עמי ואת ארץ ישראל: זה אני מאמין שלי. זו מלאכת חיי, ואין לי צורך עוד בשום דבר בעולם'. מתוך אהבתו של ראש בית"ר זאב ז'בוטינסקי את עם ישראל ואת ארץ ישראל, מלאכת חייו היתה לחבר ביניהם. אך אם החזון שלו היה מתגשם במלואו הכנס הזה לא היה בא לעולם".

"חלומו של ז'בוטינסקי, צריך לומר בבירור, היה לחסל את הגולה ולהעלות את כל היהודים , פן הגולה תחסל את היהדות. לצערנו אנו נמצאים בתקופה שאנו רואים זאת מול העיניים . נקודת המוצא שלנו לכנס החשוב היא: אנחנו לא מוותרים על אף אחד מהעם היהודי ולא להבנה כי הבית שלו הוא בישראל. רק בישראל", הוסיף.