המאמצים להרכבת הממשלה
גנץ מערים קשיים על המשך המשא ומתן

בכחול לבן הודיעו לליכוד: לא ניפגש עוד עם נציגי הליכוד - עד שיוסכם שבני גנץ ראשון ברוטציה.

ערוץ 7 , ה' בכסלו תש"פ

גנץ מערים קשיים על המשך המשא ומתן-ערוץ 7
גנץ ולפיד
Photo by Hadas Parush/Flash90

צוות המשא ומתן של כחול לבן העביר מסר לצוות המשא ומתן של הליכוד ולפיו אין להם כוונה לקיים פגישות נוספות איתם לאור העובדה שבפגישות הללו לא חלה שום התקדמות אמיתית.

העיתונאי זאב קם דיווח בכאן רשת ב' כי צוות כחול לבן החליט לנתק מגע עם הליכוד, כל עוד במפלגה לא מקבלים את העיקרון שיושב ראש המפלגה בני גנץ יהיה הראשון ברוטציה.

בניסיון לשכנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו להסכים להיות שני ברוטציה, הציעו בכחול לבן לחוקק חוק מיוחד שיקבע שנתניהו יכהן כממלא מקום ראש הממשלה במעמד זהה לזה של ראש ממשלה, זאת על מנת שלא יידרש להתפטר מתפקידו בקבינט ובכנסת לאחר שהוגשו נגדו כתבי אישום.

אתמול שב וחזר בני גנץ על עמדתו, ולפיה לא יסכים לשבת בממשלה בראשות נתניהו לאחר שהוגש נגדו כתב אישום.

"פוליטיקה היא אומנות הפשרות. ופשרות בין ערכים הן נכונות כשהן באות לשרת מטרות. מטרות גדולות למען העם והארץ ולא מטרות שבאות לשרת אינטרסים אישיים. אני מבין שחלק מהפשרות - שלא נרכיב את ממשלת החלומות- אך לא אהיה מוכן שנרכיב ממשלת בלהות", ציין גנץ.

"אני מבין שנצטרך לקבל הצעות פשרה, אך לא הצגות פשרה. בכדי להעביר הצעות פשרה אין צורך בהדלפות, בשיחות עם מקורבים או 'שיחות סגורות'", הוסיף.

"אני קורא לנתניהו: אכן יש פשרות בחיים. כחול לבן ניצחה בבחירות, אבל אנחנו מוכנים לאפשר רוטציה ביננו במסגרת ממשלת אחדות. אני אחל בכהונה של שנתיים, בזמן שאתה תוכל להישאר בראשות הליכוד ולטפל בעניינך. אני מבטיח שנמצא עבורך את המעמד ההולם את מצבך הייחודי.כזה שיאפשר לך לחזור אם תנקה את שמך", ציין גנץ.

גנץ הוסיף: "בפנינו באמת עומדים אתגרים ביטחוניים משמעותיים - איראן מתבססת בגבול הצפון, הזדמנויות מדיניות נקרות בדרכנו ותושבי הדרום נמצאים תחת ירי. בראש המדינה צריך לעמוד מי שמסוגל לאחד אותה גם מול האיומים האלו, ולא ממשלת מעבר חסרת לגיטימציה שבראשה עומד חשוד בפלילים.

''מהלכים אסטרטגיים ארוכי טווח ומהלכים מדיניים משמעותיים, לא ניתנים לביצוע עם חרב על הצוואר. מהלכים כאלו אינם עניינו של מנהיג אלא של מדינה. מחויבותנו לבקעת הירדן כחומת הביטחון בגבול המזרחי של ישראל, אינה קשורה לסידורי ישיבה סביב שולחן הממשלה אלא לביטחון מדינת ישראל".