איילת שקד: מערכת בחירות שלישית - הפקרות פוליטית

מי רשאי למנות מחליף לפרקליט המדינה, היועמ"ש או שר המשפטים? יו"ר הימין החדש: "השאלה היא אם הם רוצים למנות או רוצים מלחמות"

103FM , ה' בכסלו תש"פ

יו"ר הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, שוחחה עם בן כספית וינון מגל ב-103fm והתייחסה להליך מינוי ממלא מקום לפרקליט המדינה ולניסיונות האחרונים להרכבת ממשלה.

"הסמכות למינוי של ממלא מקום הוא של השר. במינוי קבע יש ועדת איתור באישור היועמ"ש. ההיגיון אומר שהשניים יכולים להגיע יחד להסכמות".

הטיעון הנגדי אומר שראש הממשלה פיטר אותך ומינה את אמיר אוחנה וזה כאילו הוא ממנה את ממלא מקום פרקליט המדינה שיעסוק בתיקיו. מדובר בדמות דומיננטית ולא הגיוני שתהיה לו שליטה על כך

"המציאות היא הרבה יותר פשוטה. הסמכות היא של שר המשפטים".

אם היא הייתה שרה המשפטית אין לי ספק שהיא הייתה מחליטה יחד עם היועץ המשפטי ללא סכסוך.

"השר פרסם מועמדים שכולם מתוך הפרקליטות. אני מכירה את הנפשות הפועלות היטב ועליהם להחליט אם הם רוצים למנות ממנה מקום או לריב. כעת שר המשפטים הוא אמיר אוחנה".

בימין אומרים לאדלשטיין שיחזיר את המנדט.

"אני לא מסכימה עם זה, וזו אמירה טיפשית כי לכנסת יש 21 יום ואין לה סמכות להחזיר אותו. הדד ליין נגמר ביום רביעי ואני חושבת שזו תהיה הפקרות פוליטית לגרור את המדינה למערכת בחירות לשלישית. ראש הממשלה הציע הצעה מאוד הגונה בה הוא ימשיך לכהן חצי שנה ובני גנץ יחליף אותו. במסגרת התיקו הזה ההצגה של הליכוד היא מאוד הוגנת וקשה לי להבין למה הם לא מקבלים אותה".

הם התייעצו עם אנשי נתניהו עצמו והם התרשמו שהוא זומם משהו והוא יבריז ברגע האחרון.

"זה קשקוש. כשנתניהו מתחייב מול כל הציבור וחותם על מסמכים אני חושבת שהוא יעמוד בהתחייבות שלו. כחול לבן יודעים שהם מקבלים את ההתחייבות של כל מפלגות הגוש שאנחנו לא פורשים. כעת נותר להם רק הטיעון הערכי וגם אותו קשה לי להבין כי אם נלך לבחירות גם ככה נתניהו יישאר ראש ממשלה לחצי שנה".

מי רוצה לבחירות לדעתך?

"המדינה נכנסה לסחרור לא ברור".

נתניהו רוצה בחירות. כך אמר גדעון סער. אנשים שהבטיחו לא לשבת עם ראש ממשלה שיש נגדו שלושה כתבי אישום הוא לא טיעון מופרך. נתניהו כבר ימצא את התרגיל.

"זה לא נכון. כל מפלגות הבלוק יהיו עריבות לזה. זו לא סיבה לגרור את המדינה לבחירות בפעם הנוספת. בני גנץ מעולם לא היה במערכת הפוליטית בתפקיד ביצועי. לא יזיק לו לשבת חצי שנה וללמוד. בינתיים אני מנסה לעשות מה שאפשר כדי שלא יהיו בחירות".

איך את קוראת את אביגדור ליברמן?

"אני כן יכולה לומר שהעדפה שלי היא להקים ממשלת ימין עם ליברמן. אני חושבת בכל הפערים בינו לבין החרדים ניתנים לגישור. הוא ישב עם החרדים במשך שנים בממשלות. הוא יכול להשיג השיגים משמעותיים וזו כבר החלטה שלו".

אם יהיו בחירות איפה תהיי?

"אני בימין החדש. אנחנו הודענו שאנחנו רצים. כרגע אני עסוקה למנוע את הבחירות ומנסה שליברמן ייכנס לממשלה וימנע את מערכת הבחירות הבאה".

לסיום, עלה כעת פוש מ'הארץ' שהפרקליטות החליטה להעמיד לדין את אפי נווה בסעיף שוחד. תגובתך?

"זו החלטת הפרקליטות. אני כידוע לכם נתתי עדות בתיק ולא נכון שאתייחס לזה בתקשורת".