איילת שקד
איילת שקד צילום: קובי ריכטר/TPS

יו"ר הימין החדש, חברת הכנסת איילת שקד, מתייחסת בראיון לערוץ 7 לסערה הפוליטית ואופציית הבחירות ההולכת ומתממשת, ולדבריה היא עדיין ממשיכה במאמצים להשיב את יו"ר 'ישראל ביתנו', חבר הכנסת ליברמן, לחיק ממשלת ימין.

"אם יש אחוז אחד של סיכוי צריך למצות אותו, כי בחירות לימין זה דבר רע. כמובילת הימין האידאולוגי אני רוצה ממשלת ימין, ולכן חזרת ליברמן היא הפתרון הטוב ביותר עבורנו. נכון שהמצב לא טוב ועדיין אין רצון של כל הצדדים, אבל הפערים המהותיים ניתנים לגישור בין חרדים לליברמן. הם ישבו המון שנים יחד בקואליציה וידעו לתפקד היטב יחד. ליברמן יכול להשיג הישגים משמעותיים שהוא לא יוכל להשיג בשום קונסטלציה אחרת".

לטעמה של שקד הקמתה של ממשלת ימין נמנעת רק משום שאין החלטה מצידו של ליברמן. "דרושה החלטה. כשליברמן יחליט שהוא רוצה להיכנס לממשלת הימין אפשר יהיה לפתור את המחלוקות. זה עניין של רצון של ליברמן ושל החרדים. את המחלוקות אפשר לפתור".

כשהתבקשה להציג דוגמא לפערים שבין הצדדים אומרת שקד: "הדוגמא הכי ידועה היא חוק הגיוס. כל המחלוקת היא מלאכותית לחלוטין. פייק אחד גדול. הרי זה לא משנה אם יעדי הגיוס יהיה בחקיקה ראשית או בהחלטת ממשלה. אם על זה מפילים ממשלה בישראל אפשר להבין לאן הגענו. גם כך היעדים היו עד עכשיו בהחלטת ממשלה והם לא שונו. אלה המחלוקות והן לא משמעותיות. יש נושאים אחרים שהם יותר מורכבים אבל לכל נושא אפשר למצוא פתרון ששני הצדדים יוכלו לחיות אתו".

עוד מוסיפה שקד ומתייחסת למאמצים להקמת ממשלת אחדות, מאמצים המתקיימים במקביל לאלה מול ליברמן: "יש שני מאמצים. אחד מול ליברמן לחזור לגוש הימין והמאמץ השני מול 'כחול-לבן', לפיד וגנץ שקיבלו הצעה הגונה מהליכוד. הרי בכל מקרה אם יהיו בחירות נתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה עוד חצי שנה. קשה להבין למה הם מסרבים להצעה הזו".

על הטענה לפיה מדובר באמירה ערכית שאינה מאפשרת לשבת בממשלה אחת תחת ראש ממשלה עם כתב אישום, אומרת שקד כי אכן "זו אמירה ערכית שלהם ואפשר היה לדבוק בה אם הם היו מנצחים בבחירות אבל התוצאה היא תיקו. הם לא יצליחו להרכיב ממשלה לבד וצריך להתפשר. לגרור את המדינה לבחירות בגלל חצי שנה שבכל מקרה נתניהו ימשיך להיות בה ראש ממשלה בעיניי זו הפקרות פוליטית".

כשנתניהו אומר שהוא רוצה להשלים עוד חמישה חודשים בראשות הממשלה כדי להחיל ריבונות בבקעת הירדן, בוגי שואל למה הוא לא עשה את זה במשך עשור. יש טעם בשאלה הזו, לא?

"אפשר להתחיל להתווכח. גם אני ניסיתי ב'בית היהודי' לדחוף להחלת ריבונות ולא הצלחנו. אם עכשיו נוצרה הזדמנות מדינית ועכשיו יש רצון לראש הממשלה ויש תמיכה אמריקאית אז בוודאי שצריך לעשות את זה", אומרת שקד וכשהיא נשאלת אם לא ניתן להחליט באחד מסיכומי המו"מ שגנץ כראש ממשלה יוביל לריבונות בבקעת הירדן, מסרבת שקד להיכנס לנבכי הוויכוח בין הצדדים וקובעת כי "בגדול, ההצעה של הליכוד לחצי שנה היא הוגנת. יש בה היגיון. גנץ לא היה אפילו יום אחד שר בממשלה. יש הרבה היגיון שילמד את העבודה כשר חצי שנה. השמים לא יפלו. זו התעקשות קטנונית. אני מבינה את העמדה הערכית שלהם, אבל צריך להבין שהתוצאה היא תקו ולא ניצחון וצריך להתפשר".

סוגיה נוספת לה התייחסת שקד היא סוגיית החלטת בנט לאישור התהליכים להקמת השכונה היהודית בחברון. ציינו באזניה את התנגדותם של אנשי 'כחול לבן' ודרומה לכיוון השמאל המזהירים מהמהלך וטוענים כי גם אם הצדק ההיסטורי איתנו צריכים להיות גם חכמים. האם אין חשש להסלמה שתלהיט כאן מערכה נוספת?

"אני גאה מאוד בשר הביטחון שלקח החלטה אמיצה, בניגוד לדרג המקצועי. זה לא פשוט, בוודאי במשרד הביטחון. זו החלטה נכונה. אנחנו לא יכולים לחיות תחת פחד מה יעשו הערבים".

"מדובר באדמות יהודיות שנקנו לפני מאתיים שנה. אורית סטרוק העירה את תשומת ליבי לסיפור הזה ופתרנו פלונטר משפטי שהיה תקוע שנים רבות. בנובמבר 2018, אחרי שנתיים של עבודה שלי במשרד המשפטים יחד עם משרד הביטחון אביחי מנדלבליט הוציא חוות דעת שמאשרת את המשך הליכים שם, וזה חיכה לשר ביטחון אמיץ שיידע להגיד 'לא' גם לדרג המקצועי. מגיע יישר כוח גדול לשר הביטחון בנט".

על החשש מהסלמה אומרת שקד כי לא ניתן לנהל את חיינו על פי פחדים וחששות. "בוודאי שעושים ניהול סיכונים, אבל אם הצדק איתנו והקרקעות שייכות ליהודים, וצריך לזכור שראש עיריית חברון הוא רוצח מורשע שרצח שישה יהודים והשתחרר בעסקה, אם הצלחנו לקחת את הקרקעות האלה ממנו אלינו, זו מצווה גדולה".